58 houding ƒ95.000, die door particulieren worden betaald, hoofd zakelijk voor extracten uit legger en plan en voorts van die rubriek f 10000 en van den metingsdienst ƒ80000 wegens de op brengst van het zoogenaamde «particulier werk». Wat er overblijft van de rubriek boekhouding breng ik voor de helft op de rekening van de hypothecaire boekhouding, voor de wederhelft op die der grondbelasting, die beide van de kadastrale boekhouding profiteeren, de grondbelasting niet het minst. Na de aftrek van het particulier werk kan men zeggen, dat de metingsdienst nagenoeg uitsluitend omvat de posten van het register N. 9, voor den schattingsdienst en voor de overgedragen perceelsgedeelten blijkens de overgeschreven akten. Nu stel ik verder de kosten van den metingsdienst evenredig aan het aantal hermeten (nieuwe en niet vernummerde) perceelen. Uit. een onder zoek, ingesteld door een ambtgenoot en door eenige landmeters, in 22 verspreid gelegen gemeenten, blijkt, dat van de 100 her meten perceelen bij het kadaster er gemiddeld 58 ontstaan door de opmeting van controleursposten en 42 door die der overdrachten van perceelsgedeelten. De eerste breng ik geheel, de laatste voor de helft op de rekening der grondbelasting, die evenzeer als de hypothecaire boekhouding bijhouding dier overdrachten behoeft. Ergo krijgt de grondbelasting op hare rekening. Trekken we hiervan nog een bedrag af van 5 °/0 voor de bij houding van ontginningen en andere controleursopgaven voor de ongebouwde eigendommen wat zeker niet te weinig is, als men in aanmerking neemt, dat het bedrag der belasting gebouwd van 1904 a 1913 steeg met 26°/0 die van het ongebouwd slechts met een 1/2 procent dan krijgen we dus als jaarlijksche bij- houdingskosten voor de gebouwde eigendommen ƒ1.113.013, zijnde io,4°/0 van het bedrag in hoofdsom der belasting. Voor de per ceptiekosten komen nog de kosten der heffing er bij. Voor een tienjarig tijdvak bedragen dus de kosten ruim 11 millioen. Past men bovendien zoowel op de jaarlijksche uit gaven als op de opgestapelde accressen over 10 jaren de samen- Kadastrale boekhouding de helft Metingsdienst 79 °/0 - Schattingsdienst geheel - - 334-943 I-I7I-593 91.028 - 745.622

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 58