door andere cijfers tot een minder ongunstig resultaat te komen, men kan beweren dat de bij houding der gebouwen op de plans, althans der hoofdgebouwen, ook voor particulieren en voor den dienst der hypotheken niet zonder belang is, men kan er op wijzen, dat de opcenten en, bij verhooging der belasting, een deel van het accres wel degelijk in de schatkist komen, dit alles kan den bijhoudingsdienst in den bestaanden omvang niet redden. De verantwoordelijkheid voor dezen misstand ligt niet bij enkele bepaalde personen, maar in het stelsel van bureaucratische over- heersching. De schuld is hierin gelegen, dat men reeds sinds meer dan 80 jaren de administratie der registratie heeft belast met het beheer van het hypothecair-kadastraal stelsel, als met een bijzaak. De toepassing van de registratie- en andere fiscale wetten, de behartiging van de fiscale belangen van den Staat eischen geheel andere kwaliteiten in de ambtenaren met de administratie belast, dan het beheer eener instelling die in de eerste plaats ge richt moet zijn op de bevordering van particuliere belangen, waar voor kundigheden, ook van technischen aard, en kennis van maatschappelijke toestanden en behoeften vereischt worden, slechts zeldzaam bij fiscale ambtenaren te vinden. De oorzaak van den misstand is verder te zoeken in den zijde- lingschen invloed van eene andere fiscale administratie: die der directe belastingen. Deze, eveneens onbekend met de behoeften van het hypothecair-kadastraal stelsel, leende maar al te licht vaardig het oor aan de eischen van de kleine groep van schat tingsambtenaren, die zich meenden verdienstelijk te maken in een wedloop naar het accres, zonder besef van de finantiëele gevolgen Genoemde administraties zijn verantwoordelijk voor die gevolgen, al waren zij bezield met de beste bedoelingen. Zij zijn verant woordelijk al hebben zij de adviezen gevolgd van de hoofden van de afzonderlijke kadastraal-hypothecaire of schattingsdiensten, door haar zeiven voor die ambten voorgedragen, bij welke voor drachten in de eerste plaats werd gelet op de gewilligheid in het meeloopen in het gareel van het bestaande beheer. Zij zijn zelfs verantwoordelijk voor het gehalte der ambtenaren van die diensten, die immers afhangt van de voorbereidende opleiding en toegekende bezoldigingen. De bijhoudingsdienst van den kadastralen belastinggrondslag zal in het vervolg veel, zéér veel zuiniger moeten zijn. 62

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 62