63 De perceptiekosten moeten minstens- tot de helft worden ge reduceerd. Met eene tempering in de eischen van den schattingsdienst komt men er niet. Trouwens de belangrijke stap tot tempering door de beperking der opmetingen van het kleine goed (I. K. art. 77 N°. 14) is reeds weder verlamd door de aanschr. van 27 Febr. j.l. De schattingsdienst stuurt bovendien aan op invoering van eene afzonderlijke schattingskaart, waarop ook de geringste wijzigingen in de gebouwen zullen bijgehouden worden en waar door de kosten zullen stijgen tot een recordcijfer. Nog steeds betoovert die dienst de autoriteiten met den be- driegelijken schijn, dat zij een gouden stroom zou leiden in de schatkist. Die schijn verblindt en de Minister van Financiën is daardoor nog onlangs op een dwaalweg gebracht, blijkens zijne nota van wijziging van het wetsontwerp op de grondbelasting. In art. 12 van dat onderwerp is voorzien in het geval dat een eigendomsperceel door overdracht wordt gesplitst. Die splitsing brengt geen cent bate aan de schatkist. De bedoeling van dit artikel mij bekend omdat ik aan de samenstelling van het wetsonderwerp heb meegewerkt was deze, dat de landmeter, die voor de opmeting toch de eigenaars moet oproepen, hen tevens zou hooren over de verdeeling der belastbare waarde. Dat zou den Staat niets hebben gekost en tevens hebben be vorderd, dat de eigenaars persoonlijk verschenen in plaats van de grensaanwijzing over te laten aan ondergeschikten of aan onbe voegden. Die voortreffelijke regeling nu is gewijzigd. De controleur der grondbelasting zal de verdeeling tot stand brengen, zoodat er achtereenvolgens twee ambtenaren zich naar het terrein zullen begeven, al betreft het maar een stukje grond van luttele waarde. Alzoo geen bezuiniging doch een nieuwe bron van groote en geheel overbodige uitgaven Dergelijke geldverspilling zou niet mogelijk zijn als het beheer over den schattings- en den metingsdienst niet was in verschillende handen, als over dergelijke maatregelen ook deskundigen van den metingsdienst werden gehoord. Maar met vereeniging dier beide diensten onder één beheer komt men nog bij lange na niet aan het einddoel. Daartoe moeten de meting en de schatting worden gebracht in ééne hand.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 63