deerende behandeling van overheidswege en toch is er misschien geen tak van dienst die, hoe stiefmoederlijk ook bedeeld, zijn stief moeder, de administratie der registratie, zoo volkomen is ontgroeid. Van een hulpmiddel ten dienste van een onderdeel van ons belastingstelsel is het kadaster geworden een onmisbare, hoogst belangrijke factor van het maatschappelijk leven. Niet alleen voor het financiewezen van den Staat, doch even zeer voor dat van waterschappen en gemeenten, levert het onont beerlijke gegevens. Het dient als grondslag voor de boekhouding op den eigendom en andere zakelijke rechten, beheerscht geheel en al het stelsel van openbaarheid der hypotheken en is daardoor van overwegend belang voor de gezonde ontwikkeling van het grondcrediet. Het kadastraal archief levert de beste en meest betrouwbare gegevens voor hef herstellen van verloren gegane grenzen. De rechtszekerheid van den grondeigendom wordt door het kadaster vergroot; grenst wisten worden er door voorkomen en beslecht. Het is onmisbaar bij de uitvoering van alle omvangrijke werken als: aanleg van wegen, spoor- en trambanen en vaarten, normali seering van rivieren en beken, inpolderingen, verveningen, land- ontginning, uitbreiding van steden, ruilverkaveling, enz. Aan alle andere cartographische uitgaven dienen de kadastrale kaarten tot grondslag. In verschillende wetten als: burgerlijke wet, onteigeningswet, spoorwegwet, begrafeniswet, rivierenwet, hinder wet wordt van de kadastrale gegevens gebruik gemaakt. Dit stuk ontwikkelingsgeschiedenis heeft zich voornamelijk af gespeeld in de laatste 30 a 40 jaar; het kadaster ontwikkelde zich enorm in dien tijd, maar zijn ambtenaren hebben het moeten stellen met ideëele voldoening voor hun kennen en kunnen, voor hun zich geven en wijden aan hun vak; hun materieele verwach tingen werden, ondanks de aangeprezen hoopvolle toekomst, bitter beschaamd. Ik roep de instelling der 4e klasse in uw geheugen terug en daarmee herleeft de geheele «Sturm und Drang:; periode voor uw oog. Die 4e klassers, die van de later afgedwongen verbetering van het maximum salaris, niet konden profiteeren omdat ze kwamen 72 Memorie in November 1918 door het bestuur van K, en L. aangeboden aan de Reorganisatie-commissie,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 72