73 na de eerste 15 nommers der ranglijst (de bereikbaarheid van 't maximum voor allen kwam pas tijdens den oorlog tot stand) kunnen thans, nu velen van hen het tijdstip hunner pensioneering zien naderen, zonder wijziging der pensioenwet, nog niet eens het volle pensioen naar de slechts gering verbeterde salarissen volgens de Staatscommissie Stork, verkrijgen. Maar ook jongeren onder ons weten mee te praten van de beteekenis van een zoogenaamde hoopvolle toekomst; de in 1899 aangestelde adspirant-landmeters zagen door een nieuwe salaris- regeling hun vooruitzichten eenvoudig verminderenhun finan- tieele schade varieerde in een periode van 10V2 jaar van ƒ1300. tot y~255o.Zij, en al de 52 landmeters die in 1914 reeds na hen waren aangesteld, bleven gemiddeld f 180.per jaar minder ontvangen dan waarop zij volgens de vervallen regeling van 1897 recht zouden hebben gehad. Als gevolg van de onvermoeide pogingen van de Vereeniging voor K. en L. door tal van requesten, memories, audiënties enz. kwamen wij intusschen wel iets vooruit: even voor het verschijnen van het rapport der Staatscommissie Stork kwam een snellere opklimming en de bovengenoemde bereikbaarheid van het maximum tot stand. Maar toch bleef onze salariëering geen gelijken tred houden met de stijging van den levensstandaard; steeg het maximum slechts in zeer geringe mate, het aanvangssalaris ging achteruit in plaats van vooruit. Let wel, ik spreek nog steeds van vóór de enorme stijging van alle gebruiksartikelen van den allerlaatsten tijd. Hebben wij dan niet volkomen het recht te spreken van achter stelling; en is het te verwonderen dat velen van ons jongelui, die inlichtingen komen vragen over een mogelijke toekomst bij het kadaster, niet durven aanmoedigen om de kadastrale loopbaan te kiezen? Nu werd er onderwijl wel iets bereikt, dat ook op indirecte wijze de persoonlijke belangen der kadastrale ambtenaren aangaat: de opleiding werd op bevredigende wijze geregeld en de prqef- hermeting Dieren werd ondernomen. Wij kunnen dankbaar erkennen wat er dan toch goeds tot stand kwam, maar behoeven er niet blind voor te zijn, hoe door laksheid en gebrek aan voort varendheid en doorzettingsvermogen, de opening van de land meterscursus minstens een jaar werd vertraagd en de beslissing Zie Tijdschrift voor K. en L. 1914, blz. 124 en verv.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 73