76 jaar langer duurt, moet bij vergelijking van beide corpsen de ge- heele loopbaan in acht worden genomen. En zoo goed als alle commiezen worden hoofdcommies of directeur; zij kunnen inspec teur worden enz.; vergelijkt daarbij eens wat voor zoo goed als alle landmeters bij het kadaster juist niet bereikbaar is. Ik aarzel niet de argumentatie van den Minister van Waterstaat te noemen: achterstelling van ons dienstvak, en dat nog wel door het hoofd van een ander departement. In tegenstelling met de principes door de Staatscommissie Stork zelf in haar rapport vooropgesteld (zie verslag ie gedeelte blz. 16 en 17) blijft de landmeter van het kadaster in salaris ten achter bij categorieën van ambtenaren van gelijken rang en met de uit hun rangen voortkomende hoofdambtenaren is het even treurig gesteld. De ingenieurs-verificateur zien hun salaris vastgesteld1300. lager, dan dat van de directeuren der registratie of directe belas tingen, met wier werkkring de hunne de meeste overeenkomst vertoont en de hoogstbereikbare functie bij 't kadaster, die van inspecteur, wordt bezoldigd als een ontvangerschap der D. B. klasse, staat gelijk met die van inspecteur der grondbelasting of der registratie. Ik betoogde reeds »het kadaster is zijn stiefmoeder ontgroeid» maar zoolang het niet vrijgemaakt is uit z'n knellende banden, zoolang zal het in z'n gezonde ontwikkeling worden belemmerd. De vereeniging voor K. en L. heeft reeds lang voor die vrij making gestreden en de bij verschillende gelegenheden daartoe gebezigde argumenten gelden nog steeds, terwijl ze op dit oogenblik wel zeer krachtig worden ondersteund door de onweerlegbare cijfers, door den heer Boer U hier hedenmiddag medegedeeld. Telkens en telkens weer werd aangevoerd en aangetoond dat de oprichting eener afzonderlijke, zelfstandige afdeeling Hypotheken en Kadaster is een onderwerp van algemeen belang; dat alle deskundigen het eens zijn over de noodzakelijkheid daarvan; dat de registratie-ambtenaren niet zijn de geschikte beheerders van het kadaster (zij geven in den regel, met prijzenswaardige zelf kennis, toe in 't geheel geen verstand te hebben van het kadastrale vraagstuk); dat een bij uitstek technisch dienstvak als 't kadaster weinig of geen gelegenheid heeft zich normaal te ontwikkelen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 76