78 belasting binnenkort in openbare behandeling komt als één man stelling nemen voor het slot der 5e conclusie van den heer Boer, waarbij de schattingsdienst wordt ondergebracht bij een zelfstan dige afdeeling Hypotheken en Kadaster. Nu is het zuiver menschelijk, dat in den tegenwoordigen tijd voor de ambtenaren de pecuniaire aangelegenheden het zwaarst wegen en hoe wil een zich ontwikkelend dienstvak als het kadaster beantwoorden aan wat men er van vraagt, als z'n ambtenaren slecht worden betaald? Het werk van den landmeter van het kadaster is zelfstandig werk, bezwaarlijk controleerbaar en niet binnen enge grenzen regelbaar, het_ eischt niet alleen zooveel theoretische kennis, dat wij vergelijking te dien aanzien met andere takken van dienst met vol vertrouwen kunnen aanmoedigen, het eischt een zekeren aanleg voor techniek, (veel minder algemeen te vinden dan ad ministratieve geschiktheid), het eischt bovenal groote toewijding naast veel geestelijke en lichamelijke inspanning. Een van de grootste gevaren voor het kadaster zou wel hierin bestaan, dat z'n ambtenaren gingen verliezen dat wat hen steeds heeft gesierd: liefde en toewijding voor hun vak. En om hun die te doen behouden zijn dringend noodzakelijk een op peil brengen hunner bezoldiging en een meerderjarigheidserkenning in den vorm van een zelfstandige organisatie van hun dienstvak. Op de algemeene protestvergadering van hoogere rijksambte naren te 's Gravenhage op 27 Januari 1918 riep het kamerlid Jkhr. van Berensteyn uit: voor wat het Rijk aan z'n ambte naren betaalt, kan het op den duur geen goede krachten krijgen. Welnu voor een salarieëring als bij 't Kadaster zijn op den duur geen goede landmeters te krijgen Het aantal candidaten voor adspirant-landmeter vertoont een zeer bedenkelijke daling en het zou voor de regeering, uit een oogpunt van welbegrepen eigenbelang, zaak zijn, deze veelzeggende waarschuwing der feiten niet in den wind te staan. Het antwoord op de vraag, wat wij nu hebben te doen, om de regeering niet alleen te doen weten maar om tot haar te doen doordringen, met welk doel wij in zoo grooten getale heden hier bijeenkwamen, werd voor een deel reeds door ons bestuur gegeven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 78