84 Ter vergelijking met de eischen, welke in den jongsten tijd buiten onze grenzen aan de opleiding van den landmeter-cultuur- technicus worden gesteld, zullen wij het Wageningsche leer plan laten volgen door het door Prof. J. Petrik te Praag ont worpen programma voor de over 4 studiejaren verdeelde opleiding tot landmeter-cultuurtechnicus aan de Technische Hoogescholen in Bohemen. In dit ontwerp ontleend aan de 3e aflevering (November 1918) van den XVI Jaargang van het Österreichische Zeitschri/t für Vcrmessungswesenis het aantal wekelijksche lesuren opzettelijk binnen beperkte grenzen gehouden, ten einde voor de studeerenden de mogelijkheid open te laten, om desver- kiezende ook nog andere Colleges te kunnen volgen. Ook het Wageningsche leerplan laat aan de studenten in dit opzicht de noodige vrijheid van beweging. Het Kon. besluit van den 4 Februari 1919, n°. 29 bracht ons eindelijk weder een stapje nader tot ons doel door de benoeming van de landmeters van het kadaster H. F. van Riel en A. van der Deure tot kadastrale lectoren aan de Landbouw-Hooge- school, met ingang van den datum, waarop zij hunne betrekking zullen aanvaarden. Van harte heeten wij beiden welkom op dezen gewichtigen post; wij hopen, dat het hun gegeven moge zijn vorm en leven te geven aan de denkbeelden, die bij het ontwerpen van den leercursus op den voorgrond hebben gestaan. Zij staan voor eene schoone, doch moeielijke taak; de toekomst van het kadaster berust voor een belangrijk deel in hunne handen. Hun bezielende invloed zal zich in hooge mate kunnen weerspiegelen in onze toekomstige kadaster-ambtenaren; zij zullen bij onze toekomstige collega's de liefde en toewijding voor ons mooie dienstvak moeten weten aan te wakkeren. Zij zullen de mannen hebben te vormen, die het kadaster zoo hoog noodig heeft; mannen uit een stuk, lichamelijk, intellectueel en moreel opgewassen tegen de veelzijdige en vaak moeilijke taak, die hun bij het kadaster wacht, mannen, die zoo noodig ook pal weten te staan voor de belangen van het dienstvak, dat aan hunne zorgen is toevertrouwd, zooals onze Vereeniging dat reeds een 35-tal jaren heeft gedaan. Teleurstelling zal daarbij wellicht ook hun niet worden bespaard, doch wij twijfelen niet of zij zullen op hun post volharden, daar juist in deze eerste jaren stabiliteit in de leiding van den cursus op den voorgrond moet staan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 84