too (overeengekomen was gemiddeld i7o gram per vierkante meter.) Het gewicht van v. Gelders planpapier is 200 gram per vierkante meter. Hoewel het onderzoek uitwees dat de grondstof, het aschge- halte, de rekbaarheid, de weerstand, enz. dezelfde waren als van het dunner teekenpapier (go gram per M2,), bleek de breeklengte gemiddeld slechts 473^ M. te bedragen. De Heer Eerman merkt hierbij op: «Ik zou persoonlijk niet «aarzelen beide papieren goed te keuren. Vooreerst is 6500 M. «voor de zwakste richting een ongekend hooge eisch, maar er «komt nog bij dat de weerstand tegen kreukelen zoo buitenge- «woon groot is, dat die mindere breeklengte niet veel ter zake «doet». Het schijnt bij den eersten indruk vreemd, dat papieren van dezelfde grondstof zoo verschillende breeklengte hebben. De fabrikant meent, «dat de samenstelling een normale samen vloeiing der vezels kan hebben bemoeilijkt. Ook geeft de grove bewolking vermoedelijk eene verklaring. Even als bij een ketting de sterkte bepaald wordt door den zwaksten schakel, zoo wordt de van een smalle strook papier vastgestelde breeklengte bepaald door de dunste plek. Het planpapier van Gelder Zonen heeft een breeklengte van gemiddeld 4345 M., aschgehalte 2,10 °/0, weerstand middelmatig stofklasse I, vastheidklasse 3 (Tijdschr. K. en L. 1903, blz. 68)! Het onderzoek op radeerbaarheid wijst uit dat de lange vlas vezel zich daartoe veel minder leent dan de verbrijzelde, of de katoenvezel. Wel heeft het teekenen over geradeerde oppervlakten geen bezwaar, doch die oppervlakte is ruw; de dikte van het papier vermindert bij radeering* belangrijk. Het ligt in het voornemen dit papier in de eerste plaats aan te wenden voor minuutplans, waarop geen radeering plaats heeft 6nr.Verder VO°r veldPlans van terreinen die in een toestand van definitieve verkaveling zijn gekomen en voor kommen van steden of dorpen, waarin geen bouwterreinen meer beschikbaar zijn en de toekomstige radeeringen zich tot kleinigheden zullen beperken. I. Boer, Hz. E. R. de Vries.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 100