1 kunnen zij gevoegelijk worden teruggebracht tot twee hoofdsoorten: den lossen steen met tegel en den gefundeerden steen. Wat de voorloopige aanschaffingskosten betreft, is de eerste de goedkoopste. Ir het gebruik zijn daar echter belangrijke be zwaren aan verbonden. Er is namelijk niet veel voor noodig, om zoo'n lossen steen van zijn plaats te brengen. Door allerlei, zoowel natuurlijke als andere oorzaken .loopen zij dan ook de kans, te worden verstoord. En al is dit wellicht in de eerste tientallen jaren met talrijke nog niet het geval, feitelijk is men daar geen oogenblik zeker van en moet men ze van het begin af telkens controleeren. Daarin nu ligt juist de zwakke zijde van deze punten. Die controle zou ongetwijfeld in vele gevallen op afdoende wijze ge schieden. Met evengroote stelligheid mag evenwel worden ver wacht, dat zij anderzijds maar al te dikwijls zou worden nagelaten en dat men van een nog aanwezigen steen in zoo ongeveer nor malen stand de ongereptheid eenvoudig stilzwijgend zou aannemen. Daardoor komt echter de geheele, pas met zooveel moeite ver kregen nauwkeurigheid en zekerheid wederom op losse schroeven te staan, wat natuurlijk volstrekt ontoelaatbaar is. Om dan ook in dit euvel te voorzien, om te voorkomen dat voorloopig misschien weinig, maar allengs in steeds talrijker ge vallen, foutieve meetcijfers worden verkregen, welke juist den schijn van groote betrouwbaarheid dragen, en waarvan de gebreken later zoowat nimmer kunnen worden aangetoond en hersteld, daartoe alleen reeds is het noodig, dat die verplichte controle zooveel mogelijk wordt opgeheven, door de punten voorzoover dat niet door bijzondere omstandigheden wordt belet van een behoorlijk fundament te voorzien. Ook echter, wanneer men vertrouwt, dat het onderzoek wel altijd in onverzwakte mate zal geschieden en dus een rugsteun in dezen overbodig acht, dan nog blijft het beter, gefundeerde steeuen te gebruiken. Omdat, wanneer die punten werkelijk telkens worden gecontroleerd, dit gaandeweg zooveel gaat kosten, dat daardoor de aanvankelijk uitgespaarde extra-uitgaven voor een fundament alras weder worden ingeboet. Immers, alleen reeds de noodzakelijkheid, om daarvoor buiten de normale meet- benoodigdheden en overige bagage, steeds een theodoliet met toebehooren, eene schop, houweel en verdere hulpmiddelen der 102

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 102