zelfs een meervoudig bezoek van controleur en landmeter met eene omslachtige behandeling door dezen laatste noodig maakte; die bovendien zeer nadeelig was voor de kadastrale techniek en gevaarlijk voor het publiek, en die ten slotte het geheele hypo thecaire stelsel nog in de war stuurde, onvermijdelijk moeten herzien. Nu kon men om te beginnen trachten te bezuinigen, door eenvoudig de veranderingen tot zeker bedrag voor de belasting te verwaarloozen. Men stelle zich daar echter niet te veel van voor. Immers, al blijft eene verandering beneden de grens, dan is in het algemeen toch nog het bezoek van den controleur noodig, om zich daarvan eerst te overtuigen. Bovendien kan hét vrije bedrag niet zoo hoog worden gesteld. Vooreerst, omdat de schat kist daarmee voorgoed afstand zou doen van eene in totaal nog belangrijke som, waarvan anders misschien en bij zuiniger be handeling zeer zeker nog een aardige bate kon overschieten, en tevens uit een oogpunt van billijkheid. Bij eene zelfs bescheiden grens kan namelijk onmogelijk worden voorkomen daartoe zijn zoo noodig voorbeelden te over dat gelijke perceelen bijvoor beeld een verschillenden aanslag krijgen of in het algemeen, dat eene in totaal gelijke verwerkte som in het eene geval wel, in het andére friet wordt geschat. Hetgeen bij het sterk ont wikkelde rechtsgevoel van "ons volk aanleiding geeft tot allerlei onaangenaamheid en ergenis. Het vrije bedrag kan dan ook mede hierom slechts tamelijk laag worden gesteld. De hooge bouw kosten maken dan echter, dat maar weinig veranderingen daar beneden kunnen blijven en zoo zullen dus verreweg de meeste gevallen van thans voortaan evengoed voor de belasting in aan merking blijven komen. Deze beperking alleen kan alzoo niet veel geven. Bovendien is men dan nog de andere nadeelen niet kwijt. Daarnaast blijft dus eene verdere hervorming noodig, die de onkosten in het algemeen vermindert en de genoemde nadeelen zooveel mogelijk opheft. Eene zoodanige hervorming zal voorts de eigenschap moeten bezitten, dat zij kan worden toegepast zoowel in het bestaande kadaster als in de gemeenten, welke van nil af zullen worden hermeten. In het eerste vooral, omdat anders de geheele ver betering nog lange jaren grootendeels denkbeeldig zijn zou; in I 12

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 112