"3 de laatsten eveneens, omdat bij eene gedwongen andere methode daarvoor de eenheid van het stelsel voor altijd zou te loor gaan. Nu kan men daarbij op verschillende wijzen te werk gaan. Gezien de totale omstandigheden, lijkt mij evenwel de volgende oplossing welke eerst in het kort wordt aangegeven, waarna eene verdere bespreking kan volgen het meest verkiezelijk toe: De normale schattingen by houdings dienst worden voortaan verricht door landmeter-schatters, waarvan er aan kleinere be waringen één en aan grootere soms twee worden aangesteld. Deze geven, wat het gebouwde betreft, in hoofdzaak alleen ter nadere uitmeting op die veranderingen, welke eveneens noodig zijn voor de techniek van het eigendomskadaster. De overige veranderingen worden in het geheel niet meer gemeten, doch ondergaan eene aparte behandeling m het schetsboek, dat daartoe gemeentesgewyze wordt aangelegd. Tot dusver was het kadaster voor de vastlegging der grenzen vanzelf aangewezen op de soliede steenen gebouwen. Zooals echter in het eerste gedeelte van dit artikel is gebleken, kunnen deze in een hermetingssysteem al evenmin worden gemist. En dit geldt niet alleen voor de totale hermeting, doch blijft eveneens van kracht, wanneer daarvan slechts een gedeelte terechtkomt. Onafhankelijk dus van de vraag, hoe het met die hermeting in de toekomst gaan zal, hebben wij in ieder geval de soliede ge bouwen toch overal voor de eigendomstechniek npodig. Omgekeerd kunnen echter diezelfde gebouwen en wat daarvan in het algemeen moet worden opgenomen, reeds een zoodanigen steun verleenen aan de administratie van de grondbelasting, dat daardoor de overige huizenmetingen, welke thans nog uitsluitend ten bate van de schatting plaats vinden, voortaan zoo goed als geheel achterwege kunnen blijven. Wil men dit evenwel bereiken en tegelijk de vernummering tot het hoogstnoodige beperken, dan zijn daartoe verschillende hervormingen noodig. Zoo zal er in de eerste plaats eene vlottere samenwerking moeten komen tusschen metings- en schattingsdienst waardoor de kadastrale gegevens veel meer voor de grondbelasting kunnen worden benut dan tegenwoordig; daarbij zal men de heerschende begrippen omtrent het aantal nummers, dat voor eene goede schatting onmisbaar is, nog gröndig moeten herzien, en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 113