moeten die complexen echter al zoodanig worden onderverdeeld, dat als regel slechts perceelen met één of anders maar enkele gebouwen overblijven. Het behoort werkelijk aL tot de hooge uitzonderingen, als meer dan acht huizen naast elkaar in denzelfden rechtstoestand verkeeren Bovendien zijn ze dan nog gewoonlijk alle gelijk. Nu werd tot dusver in dergelijke gevallen ieder huis voor de grondbelasting apart gemeten en genummerd. Dat was echter geheel overbodig. Immers, als een reusachtig kantoorpand in dezelfde stad, dat in allerlei ongelijke deelen afzonderlijk is ver huurd, wel onder één nummer kon worden geschat, dan moet dit met neem nu maar als maximum acht gelijke huizen naast elkaar, die op het veldwerk nog schetsmatig zonder cijfers voor de binnenscheidingen natuurlijk zijn aangegeven en waarvan de totale aanslag desnoods nog in den legger wordt gespecificeerd, ook kunnen. Daartoe is zelfs het schetsboek niet eens noodig. Het gebruik daarvan is trouwens in deze geheele groep betrek kelijk gering. Dit is een direct gevolg van de omstandigheid, dat de eigendomsgrenzen voor het grootste deel gevormd worden door de gebouwen zelf en voor het overige ook geheel op den steun daarvan zijn aangewezen, zoodat vrijwel alle aparte huizen of blokken van één eigenaar moeten worden gemeten, terwijl bovendien latere bijbouwen, waarvoor het anders zou kunnen dienen, betrekkelijk weinig voorkomen, aangezien gewoonlijk reeds bij de eerste stichting de beschikbare ruimte dadelijk wordt vol gebouwd. Heeft het echter hier niet veel te beteekenen, van zooveel te meer belang wordt het in de groep, waartoe behooren de kommen van dorpen, de huizen langs de wegen en de boerderijen. Het normale verschijnsel van deze groep is, dat op eenzelfde eigendomserf gewoonlijk voorkomen één of meer huizen en mogelijk één of meer schuren. In de kommen van dorpen bijvoorbeeld één huis al of niet met schuur, een oud pand, door verschillende gezinnen bewoond, een paar aan elkaar gebouwde huizen of eene rij arbeiderswoningen. Langs de wegen naar verhouding een kleiner aantal huizen en een grooter aantal schuren. Bij de boerderijen de schuren zelfs de hoofdzaak. In het algemeen is evenwel de toestand van zoon eigendoms perceel zoo weinig ingewikkeld, dat in de meeste gevallen ook ii5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 115