gemakkelijk bijhouden van de schatting en het tijdig gereedkomen der kohieren. Tot dusver kwam namelijk de controleur in drukke perioden omstreeks Nieuwjaar bijvoorbeeld geregeld tijd te kort. Zijn schattingsgebied kon echter niet worden verkleind, omdat hij daarnaast geen anderen werkkring bezat. De landmeter-schatter daarentegen is in zijn zooveel kleiner gebied, waarin lang niet zulke plotselinge opeenhoopingen van werk, veel beter in staat, de schatting steeds bij te houden en het kohier op tijd gereed te krijgen. Terwijl het slechts gedu rende eenige kortere perioden van het jaar schatten voor hem geen bezwaar vormt, omdat hij telkens na afloop eenvoudig weer landmeter wordt. De tweede verbetering betreft de algemeene herziening. Zoowel in voorbereiding als in uitvoering heeft deze steeds te kampen met gebrek aan geschoold personeel. Het is dus reeds een be langrijke vooruitgang, dat er ongeveer tweemaal zooveel land- meter-schatters als thans controleurs komen, waardoor de kern van het personeel verdubbeld wordt. Maar ook, wat de reserve betreft, komt men er beter voor te staan. Tot dusver heeft na melijk de schattingsdienst de waarde van den landmeter voor dit werk niet willen inzien. De invoering van het schetsboek en de samenvoeging van meting en schatting onder hetzelfde kantoor en onder dezelfde menschen brengt echter vanzelf mee, dat ook deze fout hersteld en dat men thans tot de erkenning komt, dat de landmeter voor het schattingswerk feitelijk buitengewoon ge schikt is. Immers, alleen reeds de aard van zijn werkkring zijn volledig inzicht in het kadaster, de kennis die hij te velde opdoet omtrent culturen en gebouwen, de ruime gelegenheid, die hem wordt geschonken tot het inzage nemen van allerlei prijzen en het vergelijken van deze met de huizen en grondstukken zelf, geeft hem een belangrijken voorsprong op mogelijke candidaten. De opleiding in Wageningen, die hem in verschillende opzichten zelfs meer geeft, dan thans den controleur, brengt hem nog verder vooruit, terwijl zijn dagelijksche omgang en samenwerking met den landmeter-schatter hem ook met de praktijk der schatting steeds meer vertrouwd maken. Dientengevolge kan van hem in vergelijking tot anderen in een minimum van tijd en met een minimnm van kosten een bruikbare schatter worden gevormd, het geen voor zulke spoedeischende gevallen van overwegend belang is. 122

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 122