Ook de herziening komt er dus tenslotte èn wat het hoofd- personeel èn wat de reserve betreft, veel beter voor te staan, hetgeen weer in de eerste plaats aan de invoering van het schets boek is te danken. Nu lijkt het op het oogenblik een heele stap, om de controleurs van thans te vervangen door landmeter-schatters. Als men echter begint, met den landmeter aan de op handen zijnde herziening voldoende te laten deelnemen, dan kan die omzetting na afloop daarvan reeds goeddeels zijn geschied en weinige jaren daarna zelfs volledig haar beslag hebben gekregen voor een bedrag, dat door de te behalen voordeelen, op schattings- maar vooral ook op kadastraal gebied, ten volle word gewettigd. Over het kadastrale gedeelte behoeft, na hetgeen daarover reeds werd opgemerkt, wel niet veel meer te worden gezegd. Thans alleen nog iets over het schetsboek. Het aanleggen daarvan kan heel eenvoudig zijnEene ledige veldwerkportefeuille en daarbij, als men van de hulpkaart geen gebruik maken wil, eene lijst voor de verwijzing der perceelen, waarop alleen honderd- of vijftigtallen zijn ingevuld met eene ruimte daartusschen in over eenstemming met de geschatte behoefte, is alles. De schetsen worden op gewoon veldwerkpapier vervaardigd. De aanteekeningen voor de schatting kunnen uitsluitend uit aangenomen teekens en cijfers bestaan, behoeven dus niet veel tijd te kosten en nemen weinig plaats in beslag. De gebouwen worden dan ook in het algemeen kleiner geschetst dan thans op het veldwerk, waardoor verschillende schetsen op één. vel kunnen komen. Als daarbij de plaatsruimte verstandig wordt gekozen, dan kan dezelfde schets bij opvolgende veranderingen telkens worden bijgewerkt en be hoeft niet dadelijk door eene nieuwe te worden vervangen. Het maken van die schetsen is overigens voor de kadaster ambtenaren een eenvoudig werk. Als dan ook de landmeter- schatter als vaste medewerker een teekenaar krijgt, die in het algemeen de taak van den tegenwoordigen klerk van den contro leur overneemt, dan kan deze bij het noodige toezicht het geheele schetsboek gerust voor zijne rekening nemen. Neemt men daarbij in aanmerking, dat in het algemeen de schattingsonkosten, bijvoorbeeld al door de gemiddeld kleinere reizen van den landmeter-schatter, althans niet hooger worden. 123

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 123