terwijl echter de geheele kadastrale behandeling wordt terugge bracht tot het vervaardigen of zelfs maar bijwerken van één enkele schets door een teekenaar, dan wordt het duidelijk, dat hier, buiten de technische voordeelen tenslotte ook een belangrijk geldelijk voordeel wordt verkregen. Het schetsboek kan overigens eveneens worden gebruikt voor het ongebouwd. Op het oogenblik is dat natuurlijk vrijwel over- bodig, omdat het oude kadaster ook in het ongebouwd reeds eerder een te veel dan te weinig aan kadastrale perceelen bezit. Bij eventueele hermeting zal het echter wel eens noodig zijn, dat een eigendomsperceel in enkele belasting onderdeden wordt ge splitst en in dat geval kan het schetsboek weer goede diensten bewijzen. Bovendien heeft men dan nog de beschikking over het veldplan, zooals dit thans voor ontginningen wordt gebruikt en zelfs is er dikwijls geen bezwaar tegen, om eene enkele vaste cultuur grens, mits daaraan het gevaarlijke karakter van thans bij de overdracht worde ontnomen, als voorheen gewoon op de kaart te zetten. Dientengevolge is het ook hier mogelijk, om zonder werkelijke verandering van methode een duurzaam bevredigenden toestand te scheppen. De nieuwe werkwijze heeft dus niet alleen het voordeel, dat zij in korten tijd en met betrekkelijk weinig moeite kan worden ingevoerd in het geheele bestaande kadaster, maar zij is eveneens volledig van toepassing voor het gebouwd leverde zij namelijk reeds geen bezwaar op op eventueel te hermeten gemeenten, zoodat ook voor deze de eenheid van het stelsel steeds kan worden gehandhaafd. Hiermede meen ik de voornaamste zaken betreffende de in richting en werking van het schetsboek te hebben gehad. Op de toepassing daarvan in het bestaande kadaster kom ik later nog even terug. 124 T^iEIL.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 124