centrale leiding of behoorlijke samenwerking, voornamelijk daar waar geen uitbreidingsplan bestaat en verschillende bouwgrond maatschappijen ieder een gedeelte van een groot complex exploi- teerende, afzonderlijk op advies van eigen deskundigen, straten plannen ontwerpen, welke elk afzonderlijk mogelijk aan hooge aesthetische eischen voldoen, maar onderling geheel verschillend karakter dragen. Ieder die bekend is met ware misstanden op dit gebied, zal betreuren dat de regeering niet eerder het thans voorgestelde art. 28a heeft ontworpen, waardoor ook aan kleinere gemeenten door Gedep. Staten de verplichting kan worden op gelegd tot het ontwerpen van een uitbreidingsplan en een naburige gemeenten tot het plegen van overleg en eindelijk, dat thans aan het uitbreidingsplan wettelijke sanctie wordt verleend. Ik stelde voorop de verkeerseischen, waarbij aan hoofdaderen van verkeer geheel andere eischen betreffende breedte, richting, helling, verharding en beplanting moeten worden gesteld dan aan rustige wegen in villaparken. Daarvoor is in gemeenten met ge accidenteerd terrein, behalve de reeds genoemde voorafgaande opmeting, bovendien noodig het bepalen van hoogtelijnen. Het is haast ondenkbaar, dat van een gemeente met heuvelen en dalen zonder voorafgaande waterpassing een net van wegen wordt geprojecteerd op de kadastrale kaart en toch gebeurt het! Zoolang het gemeentebestuur maar willekeurig van het vastgestelde uit breidingsplan kon afwijken, kon men nog de ergste dwaasheden herstellen, maar zal dit, nu het uitbreidingsplan door het ingediende wetsontwerp een grootere innerlijke beteekenis verkrijgt, voortaan niët tot grootere moeilijkheden leiden? Deze waren ook nu reeds ondervangen geweest, indien bij de vaststelling van de voorschriften voor de inrichting van de plannen van uitbreiding, vervat in het Woningbesluit, wat meer was gelet op de materiëele eischen, voor gesteld in de nota der drie grootste steden 1), voordien als advies ingezonden, in stede van alleen voorschriften van formeelen aard te geven. Voorts treedt op den voorgrond de mogelijkheid eener doelmatige exploitatie. Worden de bouwblokken door de richting en vorm der wegen zoodanig versnipperd, dat veel scherpe snijdingen 128 praeadvies voor de vereen, voor de staathuishoudkunde en de statistiek 1908 blz. 276 e. v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 128