12 Een tweede factor, van meer speciaal kadastralen aard is de volgende. Ons kadaster is een belastingskadaster; het publiek echter stelt als ware et een axioma, den eisch, dat de reehten van den eigendom bij hel kadaster veilig zijn in zooverre het de vastlegging en reconstructie van verloren gegane grenzen betreft. De vraag, of technisch een eigendom-kadaster mogelijk is, is met recht een strijdvraag geweest. De ervaring bij de proefmeting te Dieren opgedaan, bevestigt de uit- voerbaarheid. Zijn de genoemde factoren dus van geodetischen en wiskundigen aard, er zijn er ook, waarbij de juridische en economische zijde meer naar voren komt. Naast de technische werkzaamheden heeft de landmeter een belangrijk aandeel in de bijhouding van de boekhouding van den grond. Bij verandering van de perceelsindeeling verschaft hij de gegevens om de boekhouding ongestoord te kunnen voortzetten. Een grondige kennis van administratief, burgerlijk en agrarisch recht is voor een goede uitoefening van deze taak noodzakelijk. Naar mate het gemeenschapsbelang bij een goede bodemindeeling meer op den voorgrond is getreden, zijn de ei^chen, die hieromtrent aan den landmeter zijn gesteld, belangrijk zwaarder geworden. De landmeter komt, wanneer een nieuwe indeeling tot stand wordt gebracht, maar in weinig gevallen alleen als registrator van den wil der partijen op het terrein. Integendeel, men rekent op zijn hulp en luistert gaarne naar zijn goede raad om de indeeling zoo practisch mogelijk te doen zijn. Deze mag echter voor hem nooit alleen een mathematisch probleem vormen; hij moet den grond beschouwen als onderdeel der ruimte, als productiefactor en als woonplaats van den mensch. Door de waardevermeerdering van den grond aan de eene zijde en daartegenover het groote gewicht, dat in den tegenwoordigen tijd aan gemeenschapsbelangen wordt gehecht, kan met eene practische vorming alléén met worden volstaan. De aanstaande landmeter zal zich dus moeten toeleggen op de studie van economie, landhuishoudkunde en statistiek, op geologie, akker-, weide- en boschbouw, op grondverbetering en cultuurtechniek. Deze studie zal van buitengewone beteekenis zijn, wan neer men hier te lande tot nieuwe indeeling van den bodem op groote schaal, de ruilverkaveling, overgaat. Het sprak wel van zelf, dat zoo ooit werd besloten om de opleiding tot landmeter open te stellen aan één der inrichtingen van hooger onder wijs, de keuze moest vallen op de Landbouwhoogeschool, waar toch in bijna al de vereischte vakken, opleiding wordt gegeven. Dat nog een tijdlang aan de Technische Hoogeschool werd gedacht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 12