staat ten onzent behoefte; ik zou zeggen: Zij is noodzakelijk». Over de verdere eischen aan een uitbreidingsplan te stellen stap ik heen Zij staan met het onderwerp in geen verband. Wel moet ik daar voor nog even stil staan bij het gebruik, dat voor de uitvoering van de Woningwet gemaakt wordt van de kadastrale kaart. Ik leg de nadruk op de kaart, de grafische voorstelling van perceelsbegrenzingen en gebouwen. De meerdere of mindere intrinsieke waarde der lijnen is van secundair belang. Een goed kaartwerk is alles. En nu gaat juist de invoering van een eigen domskadaster, gelijk bij Dieren toegepast, niet alleen het zwaarte punt van het kadaster verleggen van de kaart naar de meetcijfers maar gaat dit gepaard met geringschatting van de groote waarde van eene goede en volledige kaart voor tal van maatschappelijke instellingen en organen. Deze kaart toch bevat nauwkeurig afgebeeld de eigendoms- grenzen en wordt verder schetsmatig aangevuld met gebouwen en met sommige afscheidingen, welke geen eigendomsgrenzen zijn, maar voor de grondbelasting van belang zijn. Van een volledig wegennet is geen sprake, ofschoon de beperking van het eigendomsrecht door de openbaarheid in haar beteekenis voor den grondeigendom menig zakelijk recht uit het Burgerlijk Recht evenaart. Bij groot grondbezit, hetwelk ook aanwezig is in de gemeenten, welker besturen moderne grondpolitiek voeren, kan nauwelijks meer van eene kaart gesproken worden. En juist dateene goede en volledige kaart op eene duidelijke schaal is de eisch, welke door het publiek mede in de eerste plaats aan het kadaster wordt gesteld. Volledig in dezen zin, dat daarop behalve de eigendomsscheidingen ook nauwkeurig afgebeeld zijn de hoofdgebouwen, de openbare wegen en waterleidingen, de terreinsafscheidingen, welke stabiel zijn aan den bodem en voor gemakkelijke verkenning noodig, bruggen enz. Daarvan zouden ook de gemeentebesturen bij haar grondpolitiek veel nut hebben, want nu reeds vervult de kadastrale kaart met al haar gebreken, een groote rol bij het ontwerpen en bij het uitvoeren van de uitbreidingsplannen. Voorbeelden, zooals in de Gemeente Apeldoorn, waar aan het ontwerpen een geheel nieuwe opmeting en waterpassing voorafging, behooren tot de groote uitzonderingen. Voor het uitvoeren, d. i. overbrengen van de op de kaart geprojecteerde wegen op het terrein, worden veelal de 130

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 130