dergelijke gemeenten is dus uitvoering van het uitbreidingsplan onmiddellijk in zijn geheel noodig! In beide gevallen is nauwe samenwerking tusschen den kada- stralen dienst en de gemeentebesturen gewenscht. Dit is uitvoer baar, indien, alvorens tot straataanleg of tot aanvaarding van grond ter verbreeding van een bestaanden weg door de gemeente, wordt overgegaan, deze weg door een landmeter wordt uitgezet met behulp van alle ten dienste staande gegevens. Deze gegevens zullen veelal uitsluitend bestaan in het uitbreidingsplan, kunnen echter ook omvatten mogelijke contracten door het gemeente bestuur met grondeigenaren en bouwmaatschappijen afgesloten. De meetlijnen worden uitsluitend gekozen over den weg, door zichtbare vaste punten verzekerd en zoo noodig door polygoon- meting verbonden. Aan deze meetlijnen worden de zijkanten van den weg opgemeten en eveneens de, als regel spoedig vol gende, verkochte terreinen en stichtingen. Is de aanleiding tot meting grondafstand voor een of meer perceelen voor verbreeding van een bestaanden weg, dan worden de bestaande grenzen langs den geheelen weg (voor zoover in het uitbreidingsplan vallende) tevens opgemeten. Door den landmeter wordt daarna den weg op eene duidelijke schaal in kaart gebracht, bij verbreeding zoowel de bestaande als de toekomstige weg en wordt deze kaart ge waarmerkt aan het gemeentebestuur gezondèn. Tevens worden daarbij overgelegd de gegevens noodig om den nieuwen weg vanuit de vaste punten op het terrein uit te zetten. Door den gemeenteraad worden daarna voor dien weg de rooilijnen vast gesteld. Door dat rooilijnen besluit vast te koppelen aan de ver richte uitzetting is dan tevens die uitzetting geauthoriseerd en kan daarvan niet worden afgeweken zonder deze bij raadsbesluit te wijzigen. De voordeelen van die nauwe samenwerking zijn grooter dan de eenvoudige oplossing doet vermoeden. Voor den kadastralen dienst springen ze onmiddellijk in het oog: vaste punten en onder ling verband der metingen daar waar de meeste metingen ver richt moeten worden op een tijdstip, dat de terreinhindernissen tot een minimum beperkt zijn. Geleidelijk verkrijgt men ge gevens, welke hermetingen overbodig maken; een methode tfan werken welke onder 't kantoor Amsterdam voor sommige ge meenten in de laatste jaren reeds vrij consequent doorgevoerd is. i34

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 134