't Geeft bovendien besparing van tijd, want bijna alle metingen zullen anders later veelal broksgewijs toch moeten geschieden. Voor de gemeentebesturen is het lastige vraagstuk van land meetkundig personnel opgelost: het uitzetten van den weg van uit de verzekerde meetlijnen is door de keuze van die lijnen over den weg eenvoudig en kan voldoende nauwkeurig geschieden door landmeetkundig minder ervaren personeel. Vooral voor de kleinere gemeenten is het personeelvraagstuk bezwarend. In het wetsontwerp is de oplossing gezocht door het mogelijk te maken, dat ambtenaren in dienst van onderscheidene gemeenten komen. Voor het bouw- en woningtoezicht moge zulks voldoende zijn, voor de landmeetkundige werkzaamheden krijgen de gemeente besturen ook dan nog geen personeel (daar die werkzaamheden niet doorloopend voorkomen) tenzij, om woorden uit de memorie van toelichting te gebruiken, «men een factotum nam, dat dan weer door zijn gemis aan deskundigheid het oude euvel zou be stendigen»: Onder verwijzing naar wat boven over de eigen- domskaart werd geschreven, is het duidelijk dat de landmeetkundige werkzaamheden moeilijker worden, naarmate de kaart minder volledig is. Het grootste voordeel is echter de meerdere rechtszekerheid voor de grondeigenaren en onafhankelijkheid van het gemeente bestuur tegenover invloeden, welke van die zijde aangewend worden, om bij de uitvoering met belangen van sommige in 't bij zonder rekening te houden. Het is toch duidelijk, dat waar door de onnauwkeurigheid der grondslagen van een uitbreidingsplan uitzetting binnen zekere grenzen op tal van manieren mogelijk is, welke alle aanspraak kunnen maken op de pretentie juist te zijn, dat daarom juist belangen geschaad en gebaat kunnen worden. Wordt dan de uitzetting verricht door een deskundig rijksambte naar, dan hebben de belanghebbende grondeigenaren de zekerheid, dat onpartijdig en alleen op zakelijke gegevens gebaseerd, de meest nauwkeurige uitzetting geschied. Het nauwe contact met het gemeentebestuur geeft aan dit voldoende gelegenheid om de algemeene belangen daarbij voorop stellen. Vooral indien dit wetsontwerp tot wet verheven wordt, is er alle aanleiding voor de regeering om mede te werken aan beëindiging van willekeur te aanzien van het uitbreidingsplan wat blijkens de toelichting van art. i uitdrukkelijk bedoeld wordt door ook bij de uit- 135

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 135