136 voering die willekeur binnen de engst mogelijke grenzen terug te brengen. Dit kan ze doen maar moet ze ook eventueel door de diensten kosteloos te verleenen, want bij de volkshuis vesting en verkeerswegen zijn groote algemeene belangen be trokken, en door de Woningwet en andere sociale wetten worden steeds meer lasten op de schouders der gemeentebesturen gelegd, welke hoe langer hoe moeilijker te dragen zijn. Het is daarom op zijn zachst gesproken wenschelijk, dat de regeering in die behoeften voorziet, welke onmogelijk door de kleine gemeenten vervuld kunnen worden. Dit neemt niet weg, dat de regeering voorwaarden aan hare medewerking kan stellen. Zij kan met name reëelen invloed verkrijgen bij het ontwerpen of wijzigen van de plannen, door hare ambtenaren van instructies te voorzien en voor deze het recht te eischen voorstellen aan het gemeentebestuur te mogen doen betreffende vorm en breedte der wegen, enz. - Dit niet met de bedoeling de macht van Gedeputeerde Staten of den invloed van de Inspecteurs der Volkshuisvesting te ondermijnen deze geheele verhandeling laat de wettelijke regeling immers onaangetast maar om de moeilijkheden en gebreken, welke bij de uitvoering aan het licht treden, te overwinnen alsmede om meer eenheid in de diverse plannen te?verkrijgen. Voor die nauwe samenwerking pleit bovendien niet in de geringste mate de over weging, dat bij eventueele ruilverkaveling hulp van den kada- stralen dienst toch onontbeerlijk is en de gemeentebesturen er eerder toe zullen overgaan tot ruilverkaveling het initiatief te nemen, indien zij van volkomen medewerking overtuigd zijn. Het voorgaande betrof de uitvoering van een vastgesteld uit breidingsplan. Niet alle gemeenten evenwel zijn in't bezit daarvan; de Woningwet eischt het behoudens vrijstelling van Ged. Staten van de gemeenten, welke meer dan 10000 zielen tellen en van die, wier zielental in de laatste 5 jaren met meer dan '/s is toe genomen. In art. 28a van het thans ingediende wetsontwerp wordt aan Ged. St. de bevoegdheid verleend ook aan andere ge meenten die verplichting op te leggen met het recht zelf ten koste der gemeente een plan van uitbreiding vast te stellen, indien het gemeentebestuur in gebreke blijft. Het wetsontwerp laat ge heel in het midden op welke wijze Ged. St. dat plan zullen ont-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 136