bovenste geprepareerde blad slechts als «rillen» vertoonen, nog volkomen leesbaar zijn en zelfs vatbaar voor lichtdruk, tenge volge van het op den achterkant verschijnende spiegelschrift. Over de wijze waarop het «Hütten'sche Verfahren» in toe passing wordt gebracht raadplege men het hiervoor staande artikel van coll. de Wal, waaruit voldoende de belangrijkheid dezer methode bij zorgvuldige toepassing blijkt. Dat niet leder zich even gemakkelijk aanpast aan eene van zijne gewone werkwijze afwijkende nieuwigheid is een gewoon verschijnsel en dit bleek ook bij de toepassing dezer methode in Pruisen. Tegen het «Hütten'sche Verfahren» werd o. a. aangevoerd, dat een eerste doordruk wel goed, doch een volgende reeds vrij slecht zou zijn; dit kan echter worden verholpen door slechts carbon papier van goede hoedanigheid te nemen en dit niet al te v*ak te gebruiken, bijv. slechts enkele malen; daarna kan het dan nog wel dienst doen bij het doorschrijven van bijv. processen-verbaal. Trouwens het Nederlandsohe kadaster heeft voorloopig slechts een afschrift van het veldwerk noodig. Verder zou het «Hütten'sche Verfahren» leiden tot het schrijven van groote meetcijfers, om duidelijke doordrukken te verkrijgen de ondervinding leert echter, dat de meetcijfers zeer goed kunnen blijven binnen eene afmeting van 2 m.M. Een voordeel der methode is, dat de landmeter wordt gedwon gen ten behoeve van een goed doorschrift zijne cijfers zorgvuldig te schrijven en op de juiste plaats; moet bij het gebruik te velde van gewoon papier en potlood de arbeid in den regen worden gestaakt, omdat het potlood slechts «rillen» op het papier brengt, bij het gebruik van het geprepareerde papier volgens het «Hüt- tensche Verfahren» kan men ook dan nog doorgaan met den arbeid, omdat het spiegelschrift voor de leesbaarheid zorgt. Tengevolge van het lastige inleggen van het carbonpapier te velde, wordt er soms de voorkeur aan gegeven dit ten kantore te doen, waardoor het noodig kan zijn meerdere veldwerk- ramen mede te voeren, wat weder hinderlijk kan worden. De landmeter, die zijn tasch liever niet aldus wil bezwaren, zal echter ook te velde wel de noodige beschutting weten te vinden voor het inleggen van zijn carbonpapier. Tegen deze methode is verder aangevoerd, dat zij tot tZettel- 139

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 139