wirtscha/h zou leiden, waaronder wordt verstaan liet verzamelen te velde, op papier van allerlei formaat, van de meetcijfers en verdere gegevens, om die dan ten kantore verder in den ge- wenschten vorm te verwerken. Met nadruk is deze veronderstelling door anderen bestreden, doch wijlen redacteur Steppes teekende er bij aan J), dat blijkens zijne ervaring bij minder geoefende en minder zorgzame lieden de verleiding tot «Zettelwirtschaft» grooter wordt, naarmate de voorschriften ingewikkelder zijn. Reeds door Steuerrat Hütten werden tevens proeven genomen om het bij zijne methode verkregen bovenblad op 'lichtpauspapier te vermenigvuldigen; deze proeven werden echter gestaakt, omdat deze afdrukken minder duurzaam werden bevonden. Behalve op lichtpauspapier kan het geprepareerde bovenblad met spiegelschrift echter ook nog wel volgens andere methoden (Sinaqua en Pu#chradruckverfahren) worden vermenigvuldigd. Na een proeftijd van een 7-tal jaren heeft echter het Hüt ten sche Verfahren» ook thans nog geen algemeenen bijval ge vonden, zooals kan blijken uit de onderstaande ontboezeming van Katasterkontrolleur Dr. KerI in «der Landmesser» van 1 Sep tember 1919: «Nachdem das Hütten'sche Durchschreibeverfahren in der preus- zischen Katasterwaltung wegen cfer Umstandlichkeit der Hand- habung im Felde mehr oder weniger Fiasko erlitten hat, verlohnt es sich, den Dr. Grünert'schen Verfahren besondere Beachtung zu schenken. Soweit bis jetzt beurteilt werden -kann, eignet sich das Schwarzeverfahren sehr gut zur Fixiering von gewöhnlichen Bleistifthandrissen und danach zur Herstellung von Lichtpausen und Umdrucken durch Lichtdruck, wie Z. B. durch Gisaldruck, Sinaqua-Pulchradruck, Lineamentaverfahren, usw.» In de jongste aflevering van het Zeitschrift für Vermes- sungswesen van 1 Augustus 1920 heet het dan verder: «Da die hohen Ansprüche, welche die Tintenschrift im Freien oder das Benutzen von Kohlepapier zur Anfertigung eines zweiten Feldbuchexemplars an die Geschicklichkeit des Landmessers stellt, «leicht dazu führen können, dass zu Hause unerlaubte Nach- arbeitungen und Erganzungen an den Feldbüchern vorgenommen werden, verhilft das Dr. Grünertsche Verfahren auch dazu, dass 140 Z. f. Vermessungswesen, 1913, S. 675.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 140