weit eher Handrisse abgeliefert werden, die in jeder Beziehung vollstandige Originate sind. Und diese Opginale sind Ziffernklar, was von der in Blei geführten Feldbüchern und vor allem von den zugehörigen Durchdrucken nach Hütten'scher Art nicht immer behauptet werden kann.» «Die minderwertigen Kriegspapiersorten einschlusslich des Kohlenpapiers haben die Unklarheit der Feldbücher nach dem Hütten'schen Durchschreibeverfahren erheblich vergrössert. Diese zum grössten Teile ins Kataster übernommenen, nicht Ziffernklaren Dokumente werden in spateren Jahren zu zahlreichen Fehlern bei Anfertigung von Abschriften Veranlassung geben können. Wie verhangnisvoll derartige Abschreibfehler in Messungsunterlagen werden können, erübrigt sich in eine Fachzeitschrift zu erlautern. Das Hütten'sche Durchschreibeverfahren verlangt eine gewisse manuelle Geschicklichkeit, die nicht jeder Feldbuchführer besitzt. Uud hat er sie in der Jugend bescsscn, vertiert er sie im Alter Dé electrolytische methode van Oberlandmesser Dr. Grü- nert om potloodteekeningen zwart, houdbaar en geschikt voor licht druk te maken kan als volgt worden omschreven De ietwat vochtig gemaakte potloodteekening wordt vlak op eene zinken plaat gelegd. Deze zinkenplaat ligt op eene grondplaat in eene doos, welke geleidend is verbonden met de leiding voor het elec- trische licht, waarbij het echter noodig is een weerstand van kooldraadlampen in te schakelen. Een metalen wals, die geleidend met de grondplaat kan worden verbonden, wordt met behulp van een geisoleerd handvat lang zaam meermalen" op en neer over de teekening bewogen. De stroom gaat daarbij van de zinkenplaat door het papier naar de metalen wals en veroorzaakt dan op de pótloodcijfers en lijnen van de teekening een neerslag van zink, die zich met de lijm- zelfstandigheid van het papier chemisch verbindt. Tengevolge van de electrische waterontleding droogt het papier onder de bewerking reeds eenigermate op, doch wordt verder tusschen vloeipapier gedroogd. De teekening is dan diepzwart en geschikt voor vermenig vuldiging door middel van lichtdruk. Zelfs de fijne haaltjes van cijfers en letters zijn zonder radeeren niet te verwijderen; wanneer voldoende potlood aanwezig is, doordringt het zink het papier tot I4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 141