op de achterzijde. Geschreven wordt in den regel met Koh-I- Noor 3H. Chemicaliën zijn niet noodig; het papier moet echter goed gelijmd en van goede hoedanigheid zijn. Door toevoeging van een paar druppels kalkwater aan het leidingwater, worden de sporen van zuren, welke het papier mocht bevatten, geneutra liseerd. Het papier heeft bij deze behandeling niets te lijden. Ziedaar de eenvoudige methode, die door de jongste hulpkracht ten kantore, na kortstondige voorlichting in toepassing kan worden gebracht. De electrische stroom moet echter «gelijkstroom» zijn, daar bij «wisselstroom» geen electrolyse optreedt. Arnhem heeft in de stad «gelijkstroom», doch werkt naar buiten met «wisselstroom»; menige groote centrale heeft echter alleen «wis selstroom», ter wille van de transformatie op hooge spanning, ge- wenscht voor leiding in de verte. «Wisselstroom» moet dus ten be hoeve van Grünerts Apparaat worden omgezet in «gelijkstroom»; de in den regel daarvoor gebruikte apparaten zijn nog al hoog in prijs, doch de firma Karl Böttner te Weimar schijnt het voornemen te hebben om een eenvoudigen «gelijkrichter» in den handel te brengen voor den prijs van ongeveer 150 Mark. Het apparaat van Grünert is bij deze firma in twee grootten te verkrijgen, n.l. voor het papierformaat 33 X 42 en 50 X 66 c.M. de prijs ervan is «zur zeit» (JuliAug. 1920) ongeveer 250 Mark. Overweging zou het verdienen den landmeters, die met bóven omschreven methoden eene proef zouden willen nemen, daarin niet alleen de vrije hand te laten, doch hen ook te steunen dóór aanschaffing van Rijkswege van de noodige apparaten en verdere benoodigdheden. Alleen zij, die iets voor deze aangelegenheid voelen, zullen het gewenschte succes hebben en kunnen dan hunne collega's voor gaan in de goede richting; zonder deze voorbereiding zou eene algemeene invoering tot teleurstelling leiden. Is dan eindelijk de noodige ervaring opgedaan, zoodat de in voering van de een of andere methode gewenseht kan worden geacht, dan zou de toepassing daarvan voor de oudere collega's en hen, die zich als het ware ingeroest wanen in hunne gewoon ten, facultatief moeten worden gelaten; gewenseht is het echter, dat alle jorlge landmeters, welke de Wageningsche Landbouw- hoogeschool ons zal brengen, vertrouwd zijn zoowel met het 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 142