brengt spr. dank voor de moeite en den tijd, die hij aan de samenstelling van de practische Ranglijst heeft besteed, met welke woorden de aanwezigen door applaus hunne instemming betuigen. Punt b. De notulen der vorige vergadering (zie Tijdschrift 1919 afl. 6) worden ongewijzigd goedgekeurd. Punt c. Naar aanleiding van het jaarverslag worden door den heer Kreeftenberg eenige opmerkingen gemaakt. Spr. heeft met belangstelling het jaarverslag gelezen, speciaal het gedeelte, dat handelt over ruilverkaveling. Spreker stelt vast, dat van de zijde van K. en L. de hoofdafdeeling «Ruilverkave ling» der Ned. Heidemaatschappij met groote waardeering en sympathie is tegemoetgetreden, maar meent, dat de aangeboden hand niet wordt geaccepteerd. Maar ook al is dat wel het geval, dan nog zou spr. huiverig zijn om de geheele actie over te laten aan die hoofdafdeeling, en verder maar stil te zitten. In de eerste plaats vertegenwoordigt de Ned. Heidemaatschappij in hoofdzaak het groot-grondbezit, dat naar de ervaring leert - de bezwaren voortvloeiende uit de vespreide ligging en misvormd heid van perceelen eerder wil opheffen door aankoop, desnoods door onteigening, dan door ruilverkaveling. Bovendien is ruil verkaveling niet alleen van belang bij ontginning en ontwatering van woeste gronden, maar ook bij verspreide ligging enz. van reeds in cultuur zijnde gronden, bij stedenuitleg en bouwgrond exploitatie. Door ons te bepalen tot het lidmaatschap der hoofd afdeling staan we dus bloot aan een eenzijdige behartiging der betrokken belangen. Maar ook mag niet vergeten worden, dat de hoofdafdeeling tevens, blijkens artikel 2 sub c der Statuten a. h. w. is een acqui- sitie-afdeeling voor het bedrijf der Ned. Heidemaatschappij, welk bedrijf, blijkens de ervaring der laatste jaren, zich kenmerkt door een expansieven geest, die misschien door de zorg voor het bestaan en de toekomst der bijna 200 ambtenaren wel ge boden wordt. De vereeniging voor K. en L. mag er niet toe medewerken, dat de Ned. Heidemaatschappij zich meester tracht te maken van de ruilverkaveling, die bij het kadaster thuis behoort. Spr. meent dat het Bestuur ten deze nog op andere wijze nuttig 161

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 161