165 op van hetgeen erin vermeld staat» (B. W. 1907; W. O. 5). Wat staat erin, waar gaat 't om? Om de ligging der grens. Deze is nu door de aanwezigheid van dat authentieke stuk niet meer aanvechtbaar, behalve wanneer het proc.-verb. zelf aange vochten kan worden, dus wanneer bewezen kan worden, dat het proc.-verb. nietig is. Dit nu blijft mogelijk, b.v. in verband met het ontbreken van een onderzoek naar de identiteit, anders gezegd: een onderzoek hiernaar, of de persoon, die teekent, wel is de persoon voor wien hij zich uitgeeft. Deze vraag, of dat onderzoek niet noodig is, is door een onzer leden inder tijd reeds geëntameerd en er is toen op geantwoord, dat dit geval zich niet gauw zal kunnen voordoen, omdat de opge roepen eigenaars van zoo'n blok elkaar wel kennen en dat zulk onderzoek den landmeter niet verboden is. Het blijft echter mogelijk, dat bij gebreke van een onderzeek naar de identiteit zoo'n proc.-verb. nietig is; want hoe gaat 't soms! de land meter vraagt: is U Jansen Hendrikus Hubertus? en de man zegt ja en teekent ook als zoodanig, terwijl hij inderdaad is de broer Franciscus Hubertus, wijl de ander juist geen tijd had b.v. en de omstanders doen er wellicht het zwijgen toe. De nietigheid van dit proc.-verb, kan later bewezen worden. Dat ware te voorkomen door opneming van een clausule erin door den landmeter: «de comparant is mij bekend» of, bij twijfel, «de comparant is mij bekend gemaakt door(twee attesteerende getuigen). Nu wordt in de wet het instellen van een vordering van nietigheid wel beperkt tot een termijn van vijf jaar, maar het systeem moet natuurlijk zijn de rechtszekerheid zoo groot moge lijk te maken, ook vóór het verloopen van die vijf jaren. Het bewijs van nietigheid van het proc.-verb. moet dus heel moeilijk gemaakt worden en wij dienen ons af te vragen of dat thans wel in alle opzichten het geval is, of de rechtszekerheid zoo groot mogelijk is. Die van een notarieele akte lijkt grooter, men denke aan de vormvoorschriften der notariswet, gemaakt met de be doeling te waken tegen valschheid. Wat staat er in het proc. verb, omtrent de grens? Een om schrijving van de grens, zooals die door partijen is aangewezen omschreven met behulp van terrein voorwerpen of een ver wijzing naar een kaart, waarop de grens wordt aangeduid. Die

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 165