i68 Enkele aanvullingen niet van principieelen aard van de ontworpen wet zijn gewenscht, om de rechtszekerheid omtrent de grenzen zoo groot mogelijk te doen zijn. Alvorens van dit juridisch gedeelte af te stappen stelt spr. de vraag, waarom is het niet mogelijk gemaakt dat, afgezien van hermeting, ook een dergelijke regeling tot vastlegging der grens bestaanbaar is voor alle nieuwe grenzen, zooals die thans opge meten worden tengevolge van akten, waarbij gedeelten van per- ceelen worden overgedragen; waarom is er niet een wettelijke grondslag gelegd in zoo'n zelfden vorm: overeenkomst van grens regeling, proces-verbaal, nederlegging, omtrent alle nieuwe grenzen? (die dan op het terrein wel van blij venden aard moeten zijn). Is het omdat zij technisch niet voldoende vastgemeten zouden kunnen worden zonder hermeting? Indien slechts genoeg vaste punten geplaatst kunnen worden, zullen de meeste landmeters de moge lijkheid hiervan wel willen verdedigen. Indien die regeling voor geschreven was en op kosten van het Rijk kon plaats hebben, ware geleidelijk een rechtsgeldig kadaster samen te stellen, buiten de hermetingen om, voor alle nieuwe grenzen, die na een be paalden datum ontstaan en aldus zou ook het werk van den gewone-dienst-landmeter in eens op een hooger peil komen. Melding makend van art. 6 van het ontwerp, handelend over het verband tusschen het prov.-verb. en het veldwerk, gaat spr., na de juridische vastlegging der grenzen, nader bezien en weer zooveel mogelijk critisch bezien de vastmeting en heeft dus vooreerst weer alleen op 't oog de eigendomsgrenzen. De grenzen zijn opgemeten direct aan de polygonen of aan meetlijnen, die onmiddellijk in polygonen uitkomen, zoo dat elk hoekpunt van het perceel, elk «grenspunt», in coördinaten te berekenen is. Die coördinaten zijn niet berekend, maar kunnen berekend worden. De grenspunten staan niet in onmiddellijk verband met elkaar door meting, maar slechts indirect, vastzittend alle in het polygonensysteem. Met 't oog op de bijhouding is dit de beste manier van meten, die men kan kiezen, de eenige manier die nauwkeurigheid waarborgt; want vastmeting aan grenzen onderling geeft geen waarborg, vooral niet op den duur, voor juiste bijhouding; de grenzen zijn daarvoor op het terrein

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 168