kilometerlange perceelen van slechts een tiental of enkele tientallen meters breedte. De ongunstige vorm van zulk een indeeling springt onmiddellijk in et oog, wanneer men maar Iet op de relatief groote gedeelten dier perceelen, die voor grensslooten en toegangswegen onbenut voor de be bouwing blijven. Al dergelijke terreinen hebben gemeen: gebrek aan praktische bTüïkT bare toegangswegen, meestal gepaard met gebrek aan behoorlijke af watering. In zulke terreinen moet de ruilverkaveling uitkomst geven. Ik versta eronder het geheel van maatregelen, waardoor de verspreid liggende per ceelen worden samengevoegd tot enkele van zoodanige vorm en grootte dat het bedrijf zich aan de meest moderne vormen kan aanpassen daar naast de maatregelen, die tot doel hebben, de perceelen een voor het bedrijf gunstigen vorm te geven, daarbij aan die peVceelen uitweg en af watering verschaffende. Deze bewerking, die in ons land nog geen burgerrecht heeft verkregen is in de ons omringende landen langere of kortere tijd geleden wettelijk geregeld. J In Engeland bestaat de mogelijkheid om tot ruilverkaveling te komen reeds eeuwen. Gedurende 1% eeuw, van 1709-1869 zijn 1.9 millioen bunder behandeld, uitmakende ongeveer 1/7 van het totale oppervlak van dat land. In Duitschland kan men, enkele uit historisch oogpunt belangrijke oudere werken uitgezonderd, eerst spreken van ruilverkaveling sedert het begin der 19e eeuw. De bewerking heeft in de verschillende streken van Duitschland een enorme vlucht genomen. In 1901 waren in Pruisen 21 millioen H.A. van de 24^ millioen H.A. bebouwbare oppervlakte opnieuw verkaveld. In Pruisen treedt bij deze ondernemingen de samen voeging van verspreid liggende perceelen het meest op den voorgrond (Zusammenlegung), m Zuid-Duitscbland vindt men meer verschuiving van enkele perceelen in bestaande blokken en afronding der eigendommen als bijzaak naast de hoofdzaak: de zorg voor goede wegen en waterloopen (rlurberemigung). De Fransche wetgeving dateert eerst van 1918 en de noodwetgeving voor de verwoeste gebieden van 1919. Het is mijn bedoeling U van die Fransche wetgeving iets mede te eelen en na te gaan, of deze wetgeving nieuwe perspectieven voor onze toekomstige wet, op welker totstandkoming van de zijde der belangheb benden zoo zeer wordt aangedrongen, heeft geopend. Op zich zelf staande ondernemingen van ruilverkaveling zijn ook in ranknjk hier en daar reeds voor eeuwen uitgevoerd. Reeds van het begin der 18e eeuw dateert die van Rouvres bij Dijon (1679-1704).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 16