bijhouding als voor de uitzetting; wat hier voorgestaan wordt is alleen eenige aanvulling van de meting, eenige uitbreiding van metingen van de 2« orde, omdat de bewering omtrent absoluut nauwkeurige uitzetting ten allen tijde, alleen met de gegevens, die men nu heeft, waarschijnlijk te veel theoretisch zal blijken te zijn. Dit brengt mede eenige meerdere kosten. De kadastraal-technische zijde verder beschouwend, vestigt spr. de aandacht op de kaart. Het bijblad is gekaarteerd en bevat alleen de eigendomsgrenzen en den technischen grondslag. De overige stellen plans zijn kopieën daarvan, verkregen door middel van calque en lichtdruk en waarop dan ook zijn gebracht de cultuurgrenzen. De eigendomsgrenzen zijn hierop door flinke dikke lijnen voorgesteld, de cultuurgrenzen en de omtrekken van gebouwen door dunne. De eigendomsperceelen vallen door die dikke belijning direct op; zij dragen ieder een nummer en som mige ervan zijn door de dunne lijnen onderverdeeld in cultuur- perceelen, aangeduid door letters. De kaart heeft nu natuurlijk in 't geheel niet meer de beteekenis van mathematische gegevens voor de ligging der grenzen; zij is nu alleen een overzicht, een grafische voorstelling, van de ligging der grenzen, dienende als hulpmiddel bij de heffing der grondbelasting en verder ten be hoeve van andere diensten en van het publiek. De eigendoms grenzen staan er nauwkeurig op, de cultuurgrenzen en gebouwen globaal. Hier bij de kaart komt dus de splitsing in eigendoms- en belastingkadaster al duidelijk aan 't licht en wat ook direct spreekt is de groote vereenvoudiging en besparing van kosten, die verkregen konden worden'. Wat hebben wij onder die globale voorstelling der cultuurgrenzen te verstaan? (onder cultuurgrenzen te begrijpen de gebouwen, want gebouwen, die deel uitmaken van den technischen grondslag en nauwkeurig opgemeten zijn, zijn er slechts zeer weinige.) Zij zijn, indien de nieuwe plans op dezelfde schaal waren als de oude, over genomen van de oude plans (na verkenning op het terrein en de plans aansluitend per eigendom) of anders, bij grootere schaal van het nieuwe plan, erop gebracht naar globale meting, d. w. z. «in volle meters, waarbij niet gelet werd op kleine hoekjes of bochtjes». «Voor de grondbelasting en voor het publiek is dit voldoende» zegt het «Overzicht». Voor de grondbelasting, dit wil spr. be amen; ook bij wijziging der wet in de toekomst zal de fiscus bij i7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 171