dit nieuwe Kadaster vinden, wat hij van het Kadaster kan wenschen, maar wat aangaat de eischon door andere diensten en door het publiek aan het Kadaster te stellen, blijft twijfel heerschen. Een kadastrale kaart, voor het publiek, nauwkeurig ten aanzien van alles, wat erop voorgesteld is, bestaat niet meer. Nu kan men tegenwerpen: «wat beteekent dat! hier is duidelijk onderscheid gemaakt in wat nauwkeurig is en wat minder nauwkeurig, de kaart is overzichtelijker dan de vroegere plans, en dan de bespa ring, men verlieze die niet uit 't oog!» Bij bestudeering ervan, hoe langer hoe meer helt men over tot dit nieuwe, om de voor- deelen; maar toch mag besparing niet te ver gaan, bezuiniging moet, bij vernieuwing van het Kadaster, als doel op de laatste plaats blijven komen. Aannemende dat er een nieuwe spoorweg wordt aangelegd, meent spr dat het hermeten plan dan niet voldoende nauwkeurig is om te strekken -tot grondplan van het werk; de ligging der gebouwen doet er dan toe, met het oog op de schadeloosstelling. Was er een goede kadastrale kaart voorhanden, nauwkeurig ten aanzien van de gebouwen, dan zou in dit geval niet bijgemeten behoeven te worden, zooals nu het geval zal moeten zijn. Vervolgens haalt spr. uit zijn gewonen dienst een geval aan, om aan te toonen de achting, die het bestaande Kadaster zich door zijn kaart verworven heeft, welke achting niet verspeeld mag worden. Een scherp onderscheid tusschen eigendoms- en belastingkadaster mogen wij bij het publiek niet verwachten en wat zijn meer typische terreinvoorwerpen, om in ligging te be- oordeelen, dan juist de gebouwen; op de voorstelling daarvan mogen wij dus niet te weinig gewicht leggen. Indien meer huizen, stel alle hoofdgebouwen, nauwkeurig opgemeten waren, zou men daar bij het eigendomskadaster geen groot nut van hebben? Zeker wel: bij het opzetten van een polygoon en om b.v. vlug te con- stateeren of een KAD. punt verstoord is, al of niet. Als men alleen de hoofdgebouwen vastmeet, geen schuurtjes, e.d., tenzij noodig voor de verkenning of voor den techn. grondslag, is het verschil in kosten tusschen globaal meten en nauwkeurig meten niet zoo groot. Wat zal in de toekomst het eerst hermeten worden? Juist de buitenkanten van steden en kommen van dorpen, die op grootere schaal gebracht moeten worden, die gedeelten, waar van nu de bijhouding zoo'n oogenbedervend peuterwerk is, daar I72

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 172