spreekt ook de economische eisch tot vernieuwing van het Kadaster het hardste en daar zal dus bij vernieuwing van overneming van het bestaande plan geen sprake zijn, doch gemeten moeten worden. Enkele maten meer voor de hoofdgebouwen zouden nu i.p.v. de globale de nauwkeurige meting stellen en de waarde van de kadastrale kaart verhoogen. Resumeerende wat in kadastraal-technisch opzicht te wenschen overblijft bij het systeem D.: i°. aanvulling van metingen van de tweede orde, 2°. van de opmetingen der hoofdgebouwen, èn m.h.o. op de eigendomsgrenzen èn opdat de kadastrale kaart ten aanzien van meer van wat erop voorgesteld is, hoogere waarde hebbe, opmerkingen weer van betrekkelijk ondergeschikten aard, althans niet aantastend de deugdelijkheid van het systeem, eerder zijn het aanvullingen ervan. Overigens lijkt spr. het resultaat der proef- hermetiug een en al succes. Critiek op de hoofdpunten is trouwens steeds achterwege gebleven. Zoowel op de vergadering in Arnhem bleef ze achterwege, als in ons Tijdschrift en toch heeft men in die twee jaren alle zijden ervan nog eens kunnen nagaan. Mag men uit dat zwijgen der critiek reeds niet afleiden, dat allen over 't geheel genomen bet ermede eens zijn? Inleider durft zeggen: jade proefhermeting is geslaagd. Hij formuleert zijn volgende stelling als volgt: Door splitsing en combineering van het eigendoms- en belas tingkadaster is een inrichting gevonden, die beter dan de bestaande kan voldoen aan de eischen van publiek en fiscus. Het hermelingssysteem Dieren wint het van vroeger gevolgde werkwijzen in kadastraal-technisch en administratief opzicht en is veel minder kostbaar. Enkele aanvullingen, uit kadastraal-techniseh oogpunt bij verdere toepassingen gewenscht, zullen eenige vermeerdering van kosten teweegbrengen. Hierna betoogt spr. dat de wettelijke grondslag noodig is, in het midden latend wat het «Overzicht» zegt over een zekere beteekenis, die de grensregelingen toch hebben, zonder dat de wet tot stand gekomen is (beteekenis niet tegenover derden, doch voor partijen, die haar aangegaan hebben). Het gebouw kan niet soliede verder opgetrokken worden, als niet eerst dat fundament, de wet zelf, gelegd is. De wet. die 173

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 173