agenda, acht thans kritiek op de uitvoering van het ontwerp van Wet op de grensregeling uit den booze, omdat het Kadaster met die wet staat of valt. Hij waardeert echter de wijze, waarop de inleider zijn taak heeft opgevat en spoort de vergadering aan zich met enthousiasme uit te spreken voor een spoedige indiening van het wetsontwerp met terugwerkende kracht voor Dieren. (Applaus). De heer Hou ben verklaart mede namens de landmeters van het Kadaster te Amsterdam minder pessimistisch te zijn ten aan zien van het uitbrengen van kritiek op de toepassing van het wetsontwerp. Te Amsterdam kan men niet inzien dat de voor- dèelen van het kaartsysteem opwegen tegen de nadeelen, vooral bestaande in de groote kans op zoek raken van kaarten. De heer J. F. A. van Riessen beantwoordt de verschillende sprekers, waarbij hij vooropstelt, dat de hermeting Dieren, speciaal wat betreft de technische en administratiève zijde, is geweest een proefhermeting en niet een model-hermeting. Hij sluit zich bij de woorden van den heer de Kor ver aan en kan zich met de meeste opmerkingen van den inleider zeer wel vereenigen, zoo dat hij zich zal bepalen tot eenige nadere toelichtingen. In de praktijk is aan de wenschen van den heer Heines om voor de processen-verbaal dezelfde bepalingen in acht te nemen als gelden voor notarieele akten, reeds in vele gevallen tegemoet gekomen. Vruchtgebruikers kunnen worden opgeroepen en werden in Dieren ook wel opgeroepen; de landmeter kan immers tot deelneming aan de grensregeling toelaten ieder van wienr hij meent waardevolle inlichtingen te kunnen krijgen. Is de vrees voor het deelnemen aan de grensregeling door anderen dan bij de oproeping bedoeld, zonder dat dit door den landmeter en de andere opgeroepenen, die meestal plaatselijk goed bekend zijn, zou worden bemerkt, niet wat overdreven? Een duidelijke juiste beschrijving van het beloop eener grens is in 't algemeen moeilijker en minder doeltreffend dan een voorstelling er van door teekens; de landmeter geeft natuurlijk vóór de onderteeke- ning van het proces-verbaal ieder belanghebbende nog een monde linge toelichting. De processen-verbaal zullen in een kluis worden bewaard, waar ze even veilig zullen zijn als de notarieele minuten in de brandkast van den notaris. In Dieren bestond geen kadastraal ongenummerd meer, in 175

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 175