andere gemeenten, zooals thans b.v. in Apeldoorn, beschikkende landmeters behalve over de inlichtingen van de opgeroepenen der aangrenzende eigendommen, Over dezelfde hulpmiddelen als den heer Polêe bij zijn onderzoek voor de tenaamstelling van ongenummerd in Dieren en zoovele andere gemeenten ten dienste stonden. De nota van wijziging van het «ontwerp-wet op de grensrege ling» door den heer Boer ingezonden, legt in dat ontwerp vast wat in de praktijk reeds geschiedde: de kaart deel doen uitmaken van het proces-verbaal zelf, en bevat overigens slechts redactio- neele veranderingen, noodig omdat steeds de Staatscommissie 1906 afs samenstelster genoemd wordt in de memorie van toe lichting. Spreker acht opmaking van een proces-verbaal van iedere wille keurige grens in het bestaande kadaster mogelijk en meent dat in de gemeente Bloemendaal dit thans plaats heeft; daar worden reeds «kad» steenen gebruikt. Komende tot het technische gedeelte geeft spreker gaarne toe, dat in een dicht bebouwd stadsgedeelte anders te werk moet worden gegaan dan b.v. in de Dierensche dorpskom; dit onder deel behoeft hier geën nadere bespreking. Wat het zoekraken en verdwijnen van «kad»punten aangaat, spreker heeft juist onlangs verschillende wijzen van herstel toegepast na een storing door kabellegging; de uitkomsten waren zonder uitzondering uit stekend. In het «Overzicht», dat ook door niet-technici moet worden geraadpleegd, zijn zoo weinig mogelijk zaken opgenomen, die niet direct de beginselen van de nieuwe werkwijze raken, de resultaten der berekeningen waren gunstig, de tolerans der Handleiding werd nimmer benaderd. Bij de veldaanteekeningen (aan het overzicht is slechts een klein eenvoudig stuk toegevoegd, dat ook al weer niet als model beschouwd moet worden) is menig exemplaar te vinden, waaruit blijkt, dat in vele gevallen aan de wenschen van den inleider, b.v. het menigmaal zeer doeltreffend meten tusschen grenspunten enz. reeds werd tegemoet gekomen. De globale inmeting heeft gunstige resultaten opgeleverd; als van de tegenwoordige kadastrale kaart binnen een eigendom alles verwijderd wordt, wat niet meer op het terrein bestaat en waar van de voorstelling op de kaart slechts verwarrend werkt, dan 176

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 176