i78 kunnen kaartlezen; wanneer aan onontwikkelden voorgelezen wordt hoe de scheiding van hun perceel is, begrijpen zij dat beter dan een teekening. Wat betreft de mededeeling, dat elders thans ook delimitaties zouden plaats hebben, als bij D. toegepast, doet hij uitkomen, dat deze geen volledige rechtskracht kunnen hebben, zoolang wij nog te doen hebben met een ontwerp-wèt; partijen zouden den vorm van een akte moeten kiezen, als bij oeverconstateeringen. Hij wijst erop, hoe de verdere mededeelingen van den heer J. F. A. van Riessen niet staan tegenover zijn beweringen, doch eerder eraan tegemoetkomen, zoowel die omtrent het op roepen van den vruchtgebruiker als die betreffende de metingen en brengt dank voor de uitgesproken waardeering. De heer J. F. A. van Riessen beantwoordt nog in het kort den heer Heines en erkent dat de identiteits-clausule den be wijslast bij eisch tot nietigverklaring van een proces-verbaal op den eischer overbrengt. Waar niet alleen het ontwikkelde publiek maar ook de eenvoudige plattelandsbevolking in Dieren de teekening en de teekens op het proces-verbaal zeer goed begreep, mag geacht worden, dat de gevolgde handelwijze in het algemeen zal blijven voldoen. Spreker beaamt volkomen het slot van des heeren Heines ant woord. Punt f. Aan het slot van het artikel van den heer Smit handelend over «uitbreidingsplannen en kadastralen dienst», (Zie Tijdschr. 1920 afl. 4 en 5) komen de volgende conclusies voor: I. Nauwe samenwerking tusschen de gemeentebesturen en den kadastralen dienst is voor een deugdelijke uitvoering der woning wet gewenscht. II. Daar de gemeenten, met uitzonderiug van de grootere, niet over bekwaam landmeetkundig personeel kunnen beschikken, is het Rijk verplicht, voorzoover zulks gewenscht wordt, de me tingen in verband met uitbreidingsplan en bouwverbod kosteloos en met bekwamen spoed te doen verrichten. III. Voor een goede en doelmatige stadsuitbreiding is een wet op de ruilverkaveling, met bijzondere bevoegdheden voor de ge meentebesturen, dringend noodig.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 178