17 Het is interessant op te merken, dat de aanleiding tot dit werk een soortgelijke was, als die welke aan de Pruisische ruilverkavelingen het leven gaf. De afkoop van een zakelijke last de jaarlijksche levering van eenige honderden mudden koren werd zoo geregeld, dat de belasting- heffer van ouds de hertog van Bourgondië toen de koning van Frankrijk zou worden schadeloos gesteld door grondeigendom; daar over konden alle belanghebbenden in die tijden, waarin het geld nog niet de groote rol van thans in het ruilverkeer speelde, het gemakkelijkst beschikken. Ieder eigenaar zou van de talrijke kleine verspreid iiggende akkers, die hij bebouwde een deel moeten afstaan, toch zou het geheel van den afgestanen grond voor een behoorlijk ingericht landbouwbedrijf geschikt moeten zijn. Men heeft om aan deze eisch te voldoen, de methode toegepast, die wij thans ruilverkaveling, noemen, de eigendommen verschoven, en samengevoegd, zoodat na de bewerking de 3°° bij de zaak betrokken eigenaren samen slechts 400 a 500 perceelen behoefden te bebouwen. Behalve op samenvoeging werd ter dege gelet op den gqeden perceelvorm, goede afwatering, toegankelijkheid der perceelen en vrijmaking van lastige erfdienstbaarheden, zoodat deze eerste Fransche ruilverkaveling nog als model kan dienen voor ondernemingen van onzen tijd. Later in de 18e eeuw vinden wij andere dergelijke ondernemingen in Lotharingen (Roville (1771) Neuvilier-sur-Moselle) en de omtrek van Dijon. Bij al deze ruilverkavelingen, had men de toestemming van alle belang hebbenden, en waar die niet onmiddellijk kon worden verkregen, werden de opposanten door betalingen van vergoedingen tevreden gesteld. Eerst later omstreeks de 19e eeuw, is er sprake van gedwongen deelname aan ruilverkavelingsondernemingen, zonder dat het evenwel tot een wettelijk voorschrift daaromtrent is gekomen. Dat er in sommige gevallen door vrijwillige ruilverkaveling ook in onzen tijd wel eens wat goeds is tot stand te brengen, bewijzen, naast de ver kaveling der Ballumermieden, die ik zoo straks noemde, de werkzaam heden van den Franschen landmeter van het Kadaster Gorce te Nancy, die na i860 in het departement Meurthe-et-Moselle talrijke werken van dien aard heeft tot stand gebracht. Zij dragen meer net karakter der Zuid-Duitsche Flurbereinigungen, hebben dus minder ten doel het aantal perceelen te verminderen, dan wel het tot stand brengen van duidelijke grenzen, afpaling dier grenzen (abornement-Vermarkung) afronding van eigendommen en het verschaffen van behoorlijke toegangswegen en water - loopen. Gorce greep de vernieuwing van het kadaster in zijne gemeenten aan om dergelijke werken tot stand te brengen. Daar in deze van geen dwang van weerspannigen sprake kon zijn, is in vele gevallen het werk in kleine kring beperkt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 17