Bij genoemde bespreking op onze algemeene ledenvergadering is de vernieuwing zelve ook op enkele detailpunten aan critiek onderworpen. De dienaangaande gemaakte opmerkingen waren echter van ondergeschikt belang, in elk geval tasten zij de deugdelijkheid van het systeem als zoodanig niet aan, en moeten zij als aan vullingen worden beschouwd. Wij onthouden ons ervan ze hier weer te geven, en meenen te mogen volstaan met de conclusie neer te schrijven, waarmee dit gedeelte der debatten werd besloten en die luidde als volgt: «Door splitsing en combineering' van het eigendoms- en be lastingkadaster is een inrichting gevonden, die beter dan de bestaande kan voldoen aan de eischen van publiek en fiscus. Het hermetingssysteem Dieren wint het van vroeger gevolgde werkwijzen in kadastraal-technisch en administratief opzicht en is veel minder kostbaar. Enkele aanvullingen uit kadastraal-technisch oogpunt, zullen eenige vermeerdering van kosten teweeg brengen». Unaniem was de algemeene vergadering met ows van oordeel, dat de ontworpen wet op de grensregeling bij de opmaking van het nieuwe kadaster van Dieren aan den toets der praktijk heeft voldaan. Naar de gegevens te dier zake in het «Overzicht» medege deeld, genoot het nieuwe instituut der aan de meting voorafgaande grensregeling bij de grondeigenaren en andere zakelijk ge rechtigden een wassende populariteit, die naar onze meening is gevoed door de overtuiging bij de belanghebbenden, dat door de grensregeling een einde zal worden gemaakt aan allerlei onaangenaamheden, die het gevolg zijn van onwillekeurige en van opzettelijke bezitsgrensverschuivingen. De belanghebbenden vertrouwen er op, dat de bij de grensregeling vastgestelde grens te allen tijde ter plaatse weer zal kunnen worden zichtbaar ge maakt en dat het proces-verbaal met de daarbij behoorende veld- aanteekeningen steeds volledig bewijs van hunne overeenkomst zal opleveren. Wat het eerste betreft, zijn wij overtuigd, dat het in Dieren gevolgde systeem van meten het steeds mogelijk zal maken om verloren gegane grenzen met vrijwel absolute nauwkeurigheid terug te vinden. I 82

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 182