183 Ten aanzien van het volledig bewijs der processen-verbaal zij het ons vergund nog enkele opmerkingen te maken, opdat de mogelijkheid worde voorkomen, dat de belanghebbenden in hun vertrouwen op dit punt worden teleurgesteld. Uit het antwoord, door Uwe Excellentie op vragen van Mr. Treub gegeven, is ons gebleken, dat Uwe bedoeling is om de totstandkoming der wet op de grensregeling te bevorderen en daarin te bepalen, dat de processen-verbaal van grensregeling der gemeente Dieren geacht worden naar de bepalingen dezer wet te zijn opgemaakt. Terugwerkende kracht dus voor Dieren. In de overweging, dat de wet op de grensregeling aldus eerst daags zal worden aangenomen en bekrachtigd, vinden wij het noodzakelijk thans te wijzen op het ontbreken van haast alle vormvoorschriften, zooals die in de notariswet voor notarieele akten zijn opgenomen. Zoo achten wij het noodig, dat in het proces-verbaal van grens regeling een verklaring voorkomt ten aanzien van de identiteit der verschijnende personen. Zonder die verklaring kan steeds eene partij door te ontkennen, dat zij heeft medegewerkt aan het proces-verbaal, de tegenpartij noodzaken om te bewijzen, dat dit wél het geval is geweest. Verder mogen naar onze meening geen voorschriften ontbreken over het onbruikbaar maken van open vakken in het lichaam van het proces-verbaal, het schrijven van getallen met letters, het bij voegen en doorhalen van woorden enz. Vooral niet, omdat de processen-verbaal worden zij ook al op geborgen in kluizen of brandkasten, toch niet zullen behooren tot het protocol van een bepaald ambtenaar, die voor de richtige bewaring verantwoordelijk is, maar ter bewaring gedeponeerd worden ten gebruike van verschillende ambtenaren, die ze noodig hebben. Nu moet volgens artikel 37 een vordering tot vaststelling der nietigheid worden ingesteld binnen 5 jaar, maar het blijkt niet, of art. 1490 B. W. laatste lid ook hier van toepassing is. In een en ander ware te voorzien door b.v. verschillende be palingen, vervat in Hoofdstuk III der Notariswet toepasselijk te maken op de opmaking van processen-verbaal. Bij het bovenstaande sluit zich aan onze wensch, dat in het proces-verbaal niet alleen verwezen wordt naar de opgenomen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 183