W. Smit Jr. teekening, maar dat ook de grens in het proces-verbaal zelf wordt omschreven. Daardoor zullen eventueel misverstanden worden voorkomen. Het heeft verder onze aandacht getrokken, dat de vruchtge bruiker wordt uitgesloten van medewerking aan het proces-verbaal, terwijl toch art. 34 van het ontwerp die medewerking kwalificeert als een daad van beheer. Wij zouden er de voorkeur aan geven den blooten eigenaar uit te sluiten, die in den regel ook niet met de begrenzing op de hoogte zal zijn. Naar wij meenen te weten heeft de praktijk in Dieren er reeds toe geleid om ook den vruchtgebruiker op te roepen. Ten zeerste juichen wij het toe, dat bij deze hermeting tevens een proef werd genomen met het kaartsysteem, hetwelk overigens den grondslag der boekhouding niet wijzigt. Slechts de onder vinding kan leeren of de verwachte voordeeiep niet met groote nadeelen zullen gepaard gaan. Ten slotte willen wij wijzen op de wenschelijkheid om aan de ontwerpen wet op de grensregeling een afdeeling toe te voegen. Het ontwerp kent thans de vrijwillige grensregeling geheel op kosten van partijen en de algemeene gedwongen grensregeling van afdeeling II bij hermetingen op kosten van den Staat. Een derde afdeeling diende voor te schrijven, dat afgezien van hermeting, alle nieuw gevormde grenzen, die in het bestaande kadaster moeten worden opgemeten tengevolge van overdracht van gedeelten van kadastrale perceelen, bij proces-verbaal moeten worden vastgesteld. Thans geschiedt de opmeting ook alleen, als er overeenstemming is tusschen wederzijdsche eigenaren. Het lijkt ons een kleine moeite van die overeenstemming bij proces verbaal te doen blijken. Ook deze grensregeling zou op kosten van den Staat moeten geschieden. Met verschuldigden eerbied, Het Bestuur der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. 's-Gravenhage, Leiden, Amsterdam, (w. get) W. J. Verhoeven, t 84 Voorzitter. V H. IWEMA, Secretaris.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 184