3 9 68 5 54 3 5 4 9 ig2 In de blijvende aanduiding van het secundaire driehoekspunt Haansberg werd op verzoek van het legerbestuur eene wijziging gebracht. In den loop van 1918 bleek, dat de gemetselde pijler ter aanduiding van het primaire driehoeksnet Schoorl, ten gevolge van niet opgehelderde oorzaak uit den loodrechten stand was geraakt. De pijler werd zoo goed mogelijk recht gezet, maar er mag niet worden aangenomen, dat de nieuwe stand geheel overeenkomt met den oorspronkelijken. Sterrekundige plaatsbepaling. Nadat op het eind van 1917 de druk van de „Untersuchungen tiber die Deklinationen und Eigenbewegungen von 163 Sternen, van Dr. H. J. Zwiers was gereed gekomen, is deze publikatie in 1918 aan de verschil lende autoriteiten, wetenschappelijke personen en inrichtingen toegezonden. De onderzoekingen omtent het bedrag der schroeffouten, waarvan in het vorige verslag is melding gemaakt, is in 1918 door Dr. Zwiers voort gezet en tot een bevredigend einde gebracht. Bij de daarop berustende beschouwingen van de poolshoogteverandering bleek het dat de schroef- waarde, zooals die door Dr. Stein bij herleiding zijner waarnemingen van 18991902 gebruikt was, eene kleine verbetering vorderde. Het onder zoek of deze ook voor de latere waarnemingen noodig is, is voor een groot gedeelte voltooid. Kleine verbeteringen aan de waarnemingen ten gevolge van de aantrekking van zon, maan en planeten, zijn ook afgeleid. Wat de waarnemingen betreft, deelde de ingenieur der Gommissie Dr. de Jong mede, dat door het slechte weer het aantal waarnemingen niet groot was. Het aantal waarnemingsavonden en het aantal der waargenomen sterreparen zijn in de volgende tabel opgenomen. Aantal avonden. Aantal sterreparen Januari Februari Maart April Mei Juni Juli. Augustus September October November December 23 2 17 2 14 2 16 2 22 2 22 27 19 30 2 Totaal 41 321

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 192