BOEKAANKONDIGING. Het Afstandsmeten (Ta chyme trie). Beknopte handleiding bij het werken met den tachyrneter en het berekenen en in teeke- ning brengen van de hiermede opgenomen gegevens, door M. van Lee ven, Technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat. Amster damN. V. Wed. J. Ahrend Zoon). Zooals de titel reeds aangeeft is het doel van den schrijver geweest eene beknopte handleiding te geven voor het «afstands meten»; wanneer toch op het terrein de ligging der hoofdpunten door eene voorafgegane driehoeksmeting en waterpassing bekend is, dan verschaft de tachymetrie snel en met een voor ver schillende doeleinden voldoenden graad van nauwkeurigheid de gegevens voor de verdere detailmeting. De stof is door den schrijver verdeeld over een drietal hoofd stukken. Het eerste hoofdstuk is gewijd aan de beschrijving der instrumenten, hunne regeling en opstelling en aan de theorie der afstandsmeting; het tweede behandelt den algemeenen gang der opmeting, berekening en kaarteering, terwijl het derde is gewijd aan de vervaardiging van hoogtekaarten, het opmeten van dwars profielen en de oppervlakteberekening. Een dertigtal figuren en de noodige tabellen verduidelijken den tekst, terwijl de uitgever heeft gezorgd voor een netten druk en een behagelijk uiterlijk van het werkje. De prijs van het handige boekje (85 blz.) is f 3,80. T. POLÊE. INGEKOMEN BOEKWERKEN. a. Verslag der Commissie ingesteld bij besluit van den Minister van Financiën van 19 Augustus 1918, N°. 142, afd. Hypotheken en Kadaster. Tweede Gedeelte. «De inrichting, van het kadaster en van den kadastralen dienst». «De tarieven voor de werkzaamheden voor particulieren». 's-Gra- venhage, 1920. b. Nieuw Tijdschrift voor Wiskunde, 8e Jaargang 1920/21,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 195