to in den weg lagen, te overwinnen, Dr. C. Chauveau, senator van de Cote d'or heeft zich er voor gespannen en een wetsontwerp samengesteld, aansluitende aan de Luxemburgsche wetgeving op dit stuk van 1883. Met Franschen geest, Fransch enthousiasme en Fransche welsprekendheid heeft hij zijn ontwerp verdedigd, gewezen op het groote volksbelang, dat op het spel staat, in de eerste plaats om de voedselvoorziening mogelijk te maken, in de tweede plaats om door verhoogde productie ondanks de vermindering der beschikbare werkkrachten, het kapitaalverlies te dekken, dat in Frankrijk door den oorlog is geleden. Hij wees op de relatief geringe bodemproductie van zijn vaderland, op de noodzakelijkheid van de invoering van moderne methoden en had het succes de wet in het Journal officiel te krijgen. (1 Dec. 1918). De wet sluit nauw aan bij die van 18651888 op de Associations syndicates. Zij laat toe, dat ter zake van ruilverkaveling worden opgericht „des associations syndicales autorisées", publiekrechtelijke instellingen te vergelijken met onze waterschappen. De wet van 1865 1888 bedoelt deze instellingen voor het aanleggen en onderhouden van verdedigings werken tegen het water en van grondverbeteringswerken. Op verzoek van de meerderheid der eigenaren van een complex gronden, te samen be schikkende over 2/3 van het oppervlak dier gronden, wordt zulk een instelling na ambtelijk onderzoek der voorloopige plannen toegelaten door den prefect. Door die toelating zijn de eigenaren van alle gronden, ge legen binnen de omschreven grens gebonden aan de besluiten van het bestuur, dat de noodige werken laat uitvoeren en omslagen heft op den voet van directe belastingen. Het bestuur wordt door de eigenaren zelf gekozen; voor zoover de association subsidie geniet heeft het lichaam, dat de subsidie geeft, het recht een of meer bestuursleden aan te wijzen. Geschillen omtrent de uitvoering worden beslecht door een in de wet omschreven arbitrage-commissie, bestaande gedeeltelijk uit ambtenaren, gedeeltelijk uit vertegenwoordigers der eigenaren, door hen zelf door stemming aangewezen. Het bestuur benoemt een deskundige die het werk naar de wenschen van dat bestuur uitvoert. De wet stelt in het algemeen voor de wijze van uitvoering geen regels. Aangenomen wordt, dat de verrekening van hetgeen wordt afgestaan met hetgeen zal worden verkregen in grond moet geschieden. Hiervan mag slechts worden afgeweken: i°. ten aanzien van kleine bedragen om de rekening sluitend te krijgen. 2°. om accidenteele waarde te vergoeden, gelegen in afscheidingen, boomen, bemesting, zaaikoren, etc. Het bestuur kan wegen aanleggen en kultuurtechnische werken voor verbetering van den grond laten uitvoeren. Het doel der ruilverkaveling mag slechts zijn: verbetering van het land-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 19