20 bouwbedrijf op de aangewezen gronden, zoodat alle terreinen, waarop dat bedrijf niet wordt uitgeoefend, buiten de ruilverkaveling vallen. De eigenaar, die met met het plan instemt, is gerechtigd om van zijn eigendomsrecht afstand te doen; het goed wordt dan door het bestuur overgenomen voor een prijs door deskundigen te bepalen, evenals bij onteigening. Voor de rechten van derden is op de volgende wijze gezorgd. Alle rechten, die derden op den grond kunnen doen gelden, welke een be paalde eigenaar inbrengt, kunnen slechts worden verhaald op hetgeen hem na de verkaveling wordt toebedeeld; daaronder vallen zoowel hypotheek ais vruchtgebruik, erfpacht en huur. Ook zakelijke rechtsvorderingen loopen na de verkaveling over het nieuw toebedeelde goed in plaats van over het oude. De betrokken derden-rechthebbenden kunnen hun bezwaren bij de arbitrage-commissie inbrengen. Erfdienstbaarheden, die niet meer noodig zijn, vervallen. Zal het enthousiame van den auteur der wet weerklank vinden in den lande of zal het met deze wet gaan als met de kadasterwet van 1898, waarvan de uitvoering is achterwege gebleven door gebrek aan belang stelling der onmiddellijk bij de zaak betrokkenen? Met dit laatste voorbeeld voor oogen zou een pessimistische stemming passend zijn, ware het niet, dat op een bepaald lichtpunt kan worden gewezen. Ik bedoel de noodwet van 6 Maart 1919 regelende de bepa ling der eigendomsgrenzen in de verwoeste streken. In die streken worden gemeentesgewijs commissies aangesteld, die tot taak hebben de indeeling van den grondeigendom te herstellen (réconstitution foncière). Deze com missies, gedeeltelijk uit ambtenaren, gedeeltelijk uit grondeigenaren samen gesteld, zijn belast met het opzoeken der oude grenzen en waar herstel met mogelijk of wenschelijk is, kunnen zij een voorstel doen tot ruilver kaveling. Gelijk voorstel kan door de meerderheid der eigenaren worden gedaan. Het voorstel wordt door een départementale commissie ter zelfder zake onderzocht (Commission départementale de réconstititution foncière), een commissie die tevens als arbitrage-commissie dienst doet. Op het advies dezer commissie beslist de prefect. De ruilverkaveling kan door de gemeentelijke commissie worden uitgevoerd of door belanghebbenden zelf worden ter hand genomen, overeenkomstig de regels der wet van 1 Dec. 1918. In de verwoeste streken zal ruilverkaveling op vele plaatsen het nood zakelijke middel zijn om tot een geordenden toestand te komen; waar daarbij de leiding in handen is gelegd van commissiën bestaande uit 5 ambtenaren en 6 eigenaren, de laatste op voordracht der eerste benoemd, is er kans, dat de bezwaren op allerlei gebied, technische, zoowel als administratieve en juridische, op doelmatige wijze zullen worden over-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 20