het zwakke punt. Het doet m.i. weinig ter zake of men ruilverkaveling bij onteigening wil indeelen of niet, hoofdzaak is, dat het ruilverkavelings- recht zelfstandig naar eigen behoefte wordt uitgewerkt. Dat heeft de Commissie ontginning, door voorop te stellen een ontwerp te leveren, dat bij de tijdgenooten genade zou vinden, door voorop te stellen, dat geen nieuwe rechtsbeginselen zouden mogen worden ingevoerd, niet kunnen bereiken. In het ontwerp zijn daardoor de typische eigenschappen van de ruil verkaveling niet tot hun recht gekomen. Wij vinden daar ontwikkeld een systeem van volledige schadeloosstelling, terwijl de ruilverkaveling verlangt: evenredige schadeloosstelling. Wij vinden in het ontwerp de verkrijging van den eigendom vrij van alle lasten en rechten uit handen der Commissie, terwijl het ruilverkavelingsrecht mee brengt verschuiving van het grondgebied zonder dat aan de rechten der partijen wordt geraakt. De Fransche wetgever deelt de opvatting van hen, die in de ruilver kaveling zien een overheidsregeling van den eigendom in het algemeen belang. Het lichamelijk substraat van het recht, zooals Prof. Valckenier Kips zich uitdrukt, „l'assiette" heet het in het Fransch, wordt verschoven, het recht zelf met al zijn functiën en zijn volle inhoud blijft in stand. Dit beginsel is ook voor ons land niet onbekend. Bij aanspoeling en afslag, bij overstuiving van een duin, bij natuurlijke verandering in de loop van een stroom, vindt het door uitdrukkelijke wetsbepaling toepas sing. In het wetsontwerp op de grensregeling, voorgesteld door de Staats commissie Registratie-1906 is het voor grensveranderingen door partijen tot stand gebracht, aanvaard, zonder dat daartegen, voorzoover ik weet, tot nu toe bezwaren zijn bijgebracht. Dames en HeerenDe tijd, waarin wij thans leven is niet meer zoo wars van het invoeren van nieuwe rechtsbeginselen, als die van 12 jaar geleden. Als aan de aandrang van belanghebbenden in verschillende deelen van het land gehoor wordt verleend, zal de wetgever in de Fransche wet belangrijke gegevens vinden om het ontwerp der Commissie „Ont ginning" in overeenstemming te brengen met de behoeften van onzen tijd. [Hier volgen de gebruikelijke toespraken)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 23