28 Immers, niet alleen kunnen de overgeschreven acten door een gebrek in den vorm of wegens onbevoegdheid der handelende personen vernie tigbaar zijn de hypotheekbewaarder heeft eene lijdelijke rol en mag dergelijke acten met weigeren doch er komen ook wijzen van eigen- domsverkrijging voor, welke niet in de registers worden ingeschreven, zooals verjaring, boedelmenging, huwelijk, wettelijke en testamentaire erf opvolging, natrekking en occupatie. In de praktijk redt men zich door het onderzoek aan een notaris op te dragen, die en door zijne kennis van personen en plaatselijke toestanden en door de algemeen geldende goede trouw er meestal in slaagt de ge vaarlijke klippen te ontzeilen. Toch drukt die onzekerheid op het geheele grond-crediet en ieder deskundige met name de Landmeter van het Kadaster kan uit zijne praktijk gevallen noemen, waarin het negatieve stelsel een bron was van kosten, ongenoegen en onbillijkheden. In de vorige eeuw kwam men daardoor allerwegen tot het inzicht, dat met openbaarheid alleen de fouten van het Romeinsche stelsel niet waren weg te nemen en dat het geheele stelsel diende te veranderen, wilde men den grondeigendom en het grondcrediet doen beantwoorden aan de hoogere eischen, door het zakenleven der negentiende eeuw daaraan gesteld. In Duitschland en Oostenrijk keerde men tot het oude Germaansche recht terug, zij het dan ook op meer moderne leest geschoeid. In die landen werd weer het grondboek, werden weer de Auflassung en de Eintragung, de inschrijving in dat grondboek, in eere hersteld. Wat in het grondboek stond werd, doch alleen tegenover derden, welke te goeder trouw zijn, als recht erkend. Geyerts' gezwollen loftuiting: „Was in diesem Buche geschrieben steht ist Wahrheit und diese Wahrheit schützt das Gesetz," werd tegen den „gutglaubigen Dritte" tot werkelijkheid. Doch niet alleen in het oude Europa, ook in de andere werelddeelen deed zich de behoefte aan volledige zekerheid omtrent den grondeigen dom hoe langer hoe sterker gevoelen. Vooral in de Engelsche koloniën, met name in Australië, waar in het midden der vorige eeuw handel en industrie zich met ongeloofelijke snel heid ontwikkelden. Behalve aan rechtszekerheid werd daar de nood zakelijkheid van een vrijen en gemakkelijken omzet van onroerende goederen sterk gevoeld. En zoo werd daar in die Nieuwe Wereld, zonder geschiedenis en zonder tradities, in die jonge opbloeiende maatschappij, waar geen tijd was voor diepzinnige bespiegelingen en philosophische theoriën een stelsel geboren, dat met alleen de zekerheid bood van het Duitsche Grondboek stelsel, maar daaraan paarde de vrijheid van contractanten in het nega tieve stelsel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 28