33 ongewijzigd van kracht zal worden, wil ik in het kort de belangrijkste punten nagaan. De Landmeters van het Kadaster, die de werkzaamheden, aan de invoering van dit nieuwe stelsel verbonden, op zich zullen nemen, zijn reeds aangezocht, zich voor Suriname beschikbaar te stellen, zoodat spoedige behandeling dezer zaak mag worden verwacht. Er zal in Suriname worden opgemaakt en bijgehouden een grondboek dat bewaard wordt ten kantore van den grondboekhouder te Paramaribo. Tegelijk met dat grondboek zal een perceelsgewijze kadaster worden opgemaakt. Het grondboek bestaat uit eene verzameling grondboekbladen en is gedacht in den vorm van het kaartstelsel. Vervolgen en verwijzigingen naar andere deelen, zooals bij ingebonden register gebruikelijk is, worden daardoor voorkomen. In het algemeen kunnen bij het opmaken der grondboekbladen twee wegen worden .gevolgd. Men kan aaneengelegen cultuurperceelen, welke tezamen een oeconomische eenheid vormen (eene boerderij, een landgoed, een plantage etc.) één nummer geven en voor elk zoodanig perceel, „ilot de propriété" genoemd, één blad inrichten. Zulk een blad noemt men met den Duitschen term „Real-folio". Of wel, men kan, onafhankelijk van de ligging, alle verspreide eigen dommen van een persoon, welke tezamen „archipel" worden genoemd, evenals dit bij den Nederlandschen kadastralen legger geschiedt, op één grondboekblad, dat dan „Personalfolio" heet, vereenigen. Voor Suriname is aan de „Personalfolio" de voorkeur gegeven. Op het grondboekblad zijn niet alleen aangeteekend, de naam van den eigenaar, maar ook de hypotheken en andere zakelijke rechten, de ouder dom van minderjarige eigenaars, eventuëele onbekwaamheid of onbevoegd heid om te vervreemden en verdere bijzonderheden met betrekking tot het onroerend goed. Een dubbel van het grondboekblad, aan het hoofd voerende de woorden: „In Naam der Koningin" wordt aan den belanghebbende uitgereikt en dient hem als bewijs van zijn recht. Derden, welke op dit dubbel afgaan, zijn tegen vorderingen van vorige eigenaars en erfgenamen gewaarborgd. Dit dubbel in handen van den eigenaar geeft eene volledige openbaar heid aan den inhoud van het grondboek. Het wordt voortdurend bijge houden, omdat alle veranderingen op het grondboekblad tevens moeten worden aangeteekend op het dubbel. Daardoor kan een eventuëele kooper of geldschieter direct op het eigendomsbewijs van den eigenaar zien, welke zakelijke rechten op het goed drukken. Natuurlijk zijn er maatregelen getroffen tegen verlies van het duplicaat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 33