34 door brand, diefstal of andere oorzaken. In zoodanig geval kan de recht hebbende onder opgave van de omstandigheden, waaronder het verlies geschiedde, een nieuw duplicaat vorderen. De grondboekhouder publiceert die aanvrage in het Gouvernements-blad en andere daarvoor aangewezen bladen met opgave van den datum, waarop eventuëele bezwaren van derden bij hem moeten zijn ingebracht. Wordt binnen den gestelden tijd niet gereclameerd, dan wordt het bestaande grondboekblad doorgehaald. De grondboekhouder brengt het perceel naar een nieuw blad over en reikt den rechthebbende weer een duplicaat daaivan uit. Verkoop van onroerende goederen geschiedt bij onderhandsche acte. Alleen wordt de echtheid der handteekeningen, de bekwaamheid van partijen en hunne toestemming tot overdracht geconstateerd door een vanwege het Gouvernement daartoe aangewezen ambtenaar, b.v. een notaris, een kantonrechter of een landmeter. Deze wijze om aan een acte authen ticiteit te geven is ontleend aan het Engelsche recht. De ambtenaar kan daarbij afgaan op het getuigenis van een hem bekenden derde, die alsdan de verklaring mede onderteekent. De acte wordt daarna met het duplicaat-grondboekblad naar den grond boekhouder gezonden ter overboeking en eerst deze overboeking heeft overdracht tengevolge. Het oude duplicaat wordt als vervallen afgestempeld, het pereeel wordt op een nieuw nummer van het grondboek ten name van den verkrijger geboekt en dezen wordt daarvan weer een duplicaat verstrekt. Opgemerkt wordt hierbij, dat de ontbindende voorwaarde niet werkt tegen den derden verkrijger, zelfs al wordt zij uitdrukkelijk in de acte opgenomen. Ook hypotheek wordt gevestigd bij onderhandsche acte. De hypotheekacte wordt daartoe in duplo opgemaakt, en deze acten weer met het duplicaat-grondboekblad aan den grondboekhouder gezonden. Deze geeft een exemplaar, door hem gewaarmerkt, als hypotheekbewijs aan den schuldeischer tot bewijs van zijn recht, bergt het andere in zijn archief en teekent verder de hypotheek aan in het grondboek en op het duplicaat. De toestemming tot doorhaling der hypotheek moet worden gesteld op het hypotheekbewijs of anders moet dit bewijs bij de acte van royement worden overgelegd. Voor verkoop en hypotheek zijn overal gedrukte formulieren van Gou- vernementswege kosteloos verkrijgbaar, waardoor het opmaken en invullen dier acten zeer gemakkelijk en eenvoudig wordt. Een bekende eigenschap van de positieve stelsels is, dat ieder belang-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 34