35 hebbende bevoegd is bij den grondboekhouder „verzet te doen'* tegen de vervreemding of bezwaring van onroerend goed. Hierdoor is het mogelijk eventueelen koop of andere overeenkomst reeds vóór de boeking tegenover derden te doen werken. Verder kunnen personen die door erfopvolging of op andere wijze rechten meenen te hebben verkregen en die hunne rechten in een proces willen doen gelden, zich verzekeren, dat de goederen gedurende het proces niet aan anderen worden overgedragen. Terwijl ook schuldeischers zich op deze wijze kunnen beveiligen tegen verkorting hunner rechten. Verzet vertoont in zijne gevolgen veel overeenkomst met beslag, zooals dat in onze rechtspraak wordt gekend. Het verzet kan zelfs telefonisch worden gedaan, doch moet dan uiterlijk binnen acht dagen schriftelijk worden bevestigd. Hij, die verzet doet is tegenover den rechthebbende aansprakelijk voor eventueele, door dat verzet aangerichte schade. Het verzet kan te allen tijde door hem, die het deed, schriftelijk worden ingetrokken. Vraagt de eigenaar van den grond doorhaling van het verzet, dan moet hij, die verzet deed, binnen één en twintig dagen eene vordering instellen bij het Hof van Justitie te Paramaribo. Laat hij dit na, dan vervalt het verzet van rechtswege. Zoolang het verzet duurt kan het onroerend goed niet worden vervreemd of bezwaard. Uit een en ander volgt, dat ieder <Jie eenig onroerend goed wil koopen of daarop geld wil geven, van te voren schriftelijk of telefonisch aan den Grondboekhouder zal informeeren, of geen verzet is aangeteekend. Eerst dan is hij volkomen veilig. Voor het oeconomisch leven is een der grootste voordeelen van het Torrensstelsel, de mogelijkheid voor den eigenaar om zich op snelle en goedkoope wijze, ook voor korte termijnen, crediet te verschaffen. Het duplicaat is geen waardepapier. Toch kan het, daar het bij ver vreemding en bezwaring moet worden overgelegd, practisch diénst doen als pandobject. De geldschieter, die voor korten termijn geld uitleent, heeft in dit duplicaat zekerheid, dat het onroerend goed niet vóór de aflossing wordt verkocht, vooral indien hij direct verzet doet. Wordt daarbij in de pandacte de bepaling opgenomen, dat de schuldeischer te allen tijde het recht heeft, de pandschuld in eene hypothecaire om te zetten waartoe hij als houder van het duplicaat ook in staat is dan is hij volkomen veilig, terwijl kosten en omslag zijn beperkt tot eene eenvoudige onderhandsche pandacte. Wat zou het voor onze boerenleenbanken, die bijna uitsluitend werken met persoonlijke zekerheid, een groote vooruitgang zijn, indien zij zich van dezen eenvoudigen vorm van zakelijken waarborg konden bedienen!

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 35