37 In één opzicht gaat de bewijskracht van het Surinaamsche grondboek zelfs nog minder ver dan het Duitsche. Door de gebrekkige inrichting van de registers van den Burgerlijken Stand is er niet altijd zekerheid, dat bij overgang onder algemeenen titel geene belangen van derden worden verwaarloosd. Daarom kan onroerend goed binnen een jaar na de boeking van erfgenamen of andere verkrijgers, welke de rechtspersoon van den vorigen eigenaar voortzetten, van iederen houder, dus ook van derden, worden opgevorderd. Na dien termijn heeft de benadeelde alleen eene persoonlijke actie tot schadevergoeding tegen hem, die zichzelven onrechtmatig bevoordeelde. Bezitsrechten worden op verzoek van den bezitter in het grondboek aangeteekend. Is de eigenaar bekend, dan ontvangt hij van zoodanige aanvrage bericht; anders wordt hij in de bladen opgeroepen, om voor een bepaalden datum verzet te doen. Wordt binnen twee jaar na de boeking van het bezitsrecht door of vanwege den eigenaar geene rechtsvordering tot doorhaling van den be zitter op zijn grondboek-blad ingesteld, dan boekt de grondboekhouder het goed op naam van den bezitter, en reikt hem, als eigenaar, een duplicaat uit. Hier wordt dus voorgesteld, den bezitter na een ongestoord bezit van twee jaar door verjaring eigendomsrecht toe te kennen. Ik ben gekomen aan het einde van mijne beknopte uiteenzetting. De aanleiding tot het behandelen van dit onderwerp vond ik in het heuchelijke feit, dat óók in eene Nederlandsche Kolonie waar de rechts zekerheid van den grond onder het negatieve stelsel zooveel te wenschen overlaat, zal worden getracht den oeconomischen toestand door invoering van een positief stelsel te verbeteren. Ik spreek de hoop uit, dat dit ten volle mag gelukken en dat het voorbeeld van Suriname binnen af- zienbaren tijd ook in het moederland moge voeren tot eene boekhouding op den grondeigendom, die ten volle beantwoordt aan de eischen van het verkeer, die groote rechtszekerheid biedt en een vlug, goedkoop crediet mogelijk maakt, tot voordeel van het Nederlandsche volk, tot 'welzijn in het bijzonder van de nijvere werkers ten plattenlande. Hier volgen de gebruikelijke toespraken.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 37